Гундоган од наредната сезона во Барселона

1 min read

Шпанскиот фудбалски гигант Барселона постигнала договор со Илкај Гундоган. Каталонски „Спорт“, тврди дека германскиот репрезентативец како слободен играч ќе се пресели на „Камп Ноу“.

Барселона по седум години ќе ја оствари желбата и ќе го донесе Гундоган на „Ноу Камп“. Кога ја напушташе Борусија Дортмунд, менаџерот на фудбалерот преговараше со Барселона и со Манчестер сити, на крајот ја прифати понудата од Англија.

„Спрот“, тврди дека во февруари, стрикото на Гундоган, кој воедно е и негов менаџер, го договорил трансферот. Според овој извор, фудбалерот ќе во Барселона ќе има поголема плата од онаа што ја има во Сити.

Наводно, годишната бруто плата на Губдоган ќе изнесува околу 12.000.000 евра, кога ќе се одбијат даноците сумата изнесува 7.000.000 евра. Неговата брути плата во Манчестер сити се движи помеѓу 8. и 9.000.000 евра.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

УНИКАТНО ЗАПРОСУВАЊЕ: Фудбалерите извадија транспарент, навивачите на Вардар скандираа, тренерот Дарко на колена пред саканата (ВИДЕО)

Следно

И покрај масовните протести, судот во Франција одобри зголемување на старосната граница за пензионирање на 64 години

Latest from Blog