Гран при за „Траги на диви животни“ на српскиот режисер Ненад Павловиќ на фестивалот „Преку езерото“

1 min read

Филмот „Траги на диви животни“ на српскиот режисер Ненад Павловиќ го освои гран прито за најдобар медитерански филм на второто издание на фестивалот на балканскиот и медитеранскиот филм „Преку езерото“ во Дојран.
Наградата за најдобра медитеранска приказна му припадна на францускиот филм „Љубов според Далва“. Далва има 12 години. Живее со својот татко, се случува инцидент и полицијата се сомнева на најлошото, злоупотреба на дете. Режисерката Емануел Никот на вистински начин ја отвора најжестоката тема на денешницата – растурањето на семејните и човечките односи до крајните граници на моралот и етиката.

За најдобар режисер е прогласена Назли Елиф Дурлу од Турција. Нејзиниот филм „Зухал“ го затвори фестивалот под отворено небо.
Домашниот филм „Сценарио“ на Александра Кардалевска ја доби наградата за најдобар краткометражен игран филм во кој неколку светски славни карактери од познати романи се загубени во фантастичниот свет на едно ново сценарио полно со апсурдни ситуации.
Натпреварувачкиот дел од фестивалот беше главното мени на медитеранската
филмска трпеза. Официјалната селекција беше составена од пет долгометражни и девет краткометражни играни филмови на автори од десетина балкански и медитерански земји.
Дел од официјалната селекција е и иранскиот филм „Трета светска војна“, филм што ја занеме публиката. Го прикажа животот на Шакиб, бездомен дневен работник. Градилиштето на кое тој работи моментално е претворено во сет за снимање филм за злосторствата што ги има направено Хитлер за време на Втората светска војна. Неочекувано, му се даваат филмска улога, куќа на располагање и шанса да биде некој и нешто. И го претвора во најлошата верзија од себе.

Вистинско изненадување беше и „Бродвеј“ што доаѓа од Грција. Некогашното блескаво атинско кино со холивудско име „Бродвеј“ е напуштено и руинирано, па во него живеат џепчии и ситни криминалци. И Барбара. Маж, жена, трансвестит.
Вчеравечер заврши филмски маратон од балкански и медитерански филмови, краткометражни и долгометражни, создавани по оригинални сценарија, кои иницираат суштински прашања, упатуваат длабоки пораки, креваат прав, со не толку вообичаени тематики. Филмови од Турција, Франција, Иран, Грција, земјата во фокус Србија беа дел од збитата програма на второто издание на фестивалот на балканскиот и медитеранскиот филм „Преку езерото“. Во Дојран пет дена циркулира културен бран. Дваесет филма во три селекции, од сите жанрови и со најразлични теми се проектираа под отворено небо, под ѕвездите на брегот од Дојранско Езеро. Шареноликата публика уживаше во импресивната селекција на Небојша Jовановиќ, уметнички директор и програмски селектор на официјалната програма на фестивалот.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

Антетокумпо со урнебесна порака до Ал Хилал: Земете ме мене, личам на Мбапе!

Следно

(ВИДЕО) Водена бура во Италија – една жена загина, авион оштетен од град принудно слетал во Рим

Latest from Blog