Ѓорче Петров ќе донира 300.000 денари за Турција и Сирија

1 min read

Општина Ѓорче Петров ќе додели 300.000 денари солидарна помош за санирање на последиците од земјотресите што ги погодија Република Турција и Сирија.

Оваа одлука беше донесена на денешната вонредна седница на Советот на општина Ѓорче Петров на која единствена точка на дневен ред беше финансиската помош.

– Износ од 300.000 денари ќе биде префрлен од општина Ѓорче Петров како солидарна помош за санирање на последиците од земјотресите што ги погодија Република Турција и Сирија. Средствата ќе се спроведат преку Црвениот крст, односно преку посебен Фонд за солидарност, напиша градоначалникот Александар Стојкоски.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Тим од 40 лица од ДЗС на терен во турскиот град Адијаман

Следно

Jунајтед испрати последна понуда до Барселона за Фати

Latest from Blog