Голем руски ракетен напад врз Украина, има мртви, меѓу кои и тригодишно дете

1 min read

Новинската агенција Интерфакс Украина, повикувајќи се на локални извори, објави дека по полноќ биле пријавени експлозии и во Кременчук и Полтава во централна Украина, во Миколаев на југ, како и во Киев и во регионот околу главниот град

Рано утринава во цела Украина беа издадени предупредувања за воздушен напад, а во неколку градови во далечните региони, вклучително и во Киев, се забележани и ракетни напади, во кои досега загинаа најмалку пет лица, меѓу кои и едно тригодишно дете.

Како што јавува „Киев индепендент“, во Днепар загинале жена и тригодишно дете.

Снимките на социјалните мрежи од градот Уман покажуваат тешко оштетена деветкатна зграда откако била погодена. Шефот на воената управа во областа Ихор Табуретс извести дека загинале три лица, а осум се ранети.

Новинската агенција Интерфакс Украина, повикувајќи се на локални извори, објави дека по полноќ биле пријавени експлозии и во Кременчук и Полтава во централна Украина, во Миколаев на југ, како и во Киев и во регионот околу главниот град.

Првиот ракетен напад по 51 ден

Во Киев, системот за противвоздушна одбрана собори 11 проектили и две беспилотни летала, соопштија официјални лица.

Шефот на воената администрација на Киев изјави дека ова е прв руски ракетен напад врз главниот град во последните 51 ден.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Шмигал: Украина е подготвена да ги започне преговорите за влез во ЕУ до крајот на годината

Следно

Милан ја пронајде замената за Златан Ибрахимовиќ

Latest from Blog