Година од смртта на Кирил Дојчиновски, едно од најголемите имиња во историјата на македонскиот фудбал

1 min read

Денеска се навршува една година од смртта на Кирил Дојчиновски, еден од најголемите фудбалери во историјата на македонскиот фудбал, која почина на 78 годишна возраст.

Македонскиот, но и светскиот фудбал пред една година останаа без легендарното име кој во својата играчка и тренерска кариера ќе остане запаметен како еден од најдобрите на овие простори.

Дојчиновски засекогаш ќе остане запаметен во историјата на македонскиот спорт како првиот Македонец кој бил дел од светските фудбалски првенства. Тој беше дел од Мундијалот во 1974 година во Западна Германија, тогаш како фудбалер на белградска Црвена ѕвезда.

Своите фудбалски почетоци ги бележи во Вардар, каде како тренер и ја заврши својата кариера.

Играше за Црвена ѕвезда и француските Троја и Париз. Како тренер работеше во Ел Салвадор, каде што беше и селектор, а ги предводеше и Вардар, Пелистер, Македонија ЃП, Брегалница (Ш), Брегалница (Д) и неколку тима од Ел Салвадор.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Сообраќајка на патот Прилеп-Градско, сообраќајот во прекин

Следно

Бајден ја потпиша наредбата за ограничување на инвестициите на САД во висока технологија во Кина

Latest from Blog