Германија ѝ испорача на Украина два система за противвоздушна одбрана „Патриот“

1 min read

БЕРЛИН (АА) – Германија ѝ испорача два система за противвоздушна одбрана „Патриот“ на Украина, потврдија денес надлежните, јавува Анадолу.

Според документот објавен на веб-страницата на Владата, Германија ја завршила испораката на два лансера „Патриот“.

Тие ѝ беа ветени на Украина за време на самитот на НАТО во Литванија во јули.

Ажурираната листа на германската Влада за помош вклучува уште 10 теренски возила, четири извидувачки дрона, 100 митралези MG5 и околу 6.500 рамки димна муниција од 155 мм.

Германија ја зголеми својата воена поддршка за Украина по притисокот од САД и другите сојузници, и во моментот е втор снабдувач на оружје за земјата.

Во последните месеци, Берлин испорача оружје и опрема во вредност од милијарди долари – борбени тенкови, пешадиско борбено возило, оклопни транспортери и системи за противвоздушна одбрана.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Црна Гора: Претседателот Милатовиќ го предложи Спајиќ за мандатар за состав на Владата

Следно

Летонија без Порзингис на СП?

Latest from Blog