Герасимовски ја донираше платата за лекување на болен ученик

1 min read

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски ја донираше својата мартовска плата за извршување на оперативна интервенција на ученик кој боледува од аневризма на главата и на кого потребна му е финансиска помош за понатамошно лекување во Германија.

По извршената донација Герасимовски ја повика општинската администрација, и сите граѓани да се приклучат на повикот и донираат, а на советниците од Советот на Општина Центар им предложи да го следат неговиот пример и донираат половина од своите советнички паушали. Станува збор за ученик од 4-то одделение во ООУ „Јохан Хајнрих Песталоци“, Никола Трајковски.

-Ве повикувам и вас, сите хумани граѓани да донирате и да го споделите овој повик. Ајде заедно да му помогнеме на Никола да победи во оваа тешка животна борба. Општина Центар и центарци се познати по својата хуманост. Тука сме биле секогаш да подадеме рака и да пружиме помош онаму каде што е најпотребна. Да го докажеме тоа уште еднаш, повика Герасимовски на социјалните мрежи.

Герасимовски потенцираше дека на Никола му е потребна помош по што ги сподели податоците на родителот Илијан Трајковски на кои сите заинтересирани граѓани може да донираат:

Жиро-сметка за донации:

300007085791933

Илијан Трајковски Ул. Костурски Херои бр. 40/3-3

Комерцијална Банка

-За Општина Центар хуманоста не признава граници, вери, религии или етничка припадност. Тука сме да подадеме рака и да пружиме помош онаму каде што е најпотребна. Да бидеме хумани, порача Герасимовски.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Не сте само вие, и ЦЕО-то на ОпенАИ е „малку уплашен“

Следно

ДЕТАЛИ ЗА ТРАГЕДИЈАТА ВО ВРАЊЕ- 25 годишното македонско момче загинало откако си заминале од кафеана, па се вратиле по мобилен телефон

Latest from Blog