Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг, со честитка до Ердоган за победата на изборите

1 min read

БРИСЕЛ (АА) – Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, му ја честита победата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во вториот круг од претседателските избори во Туркије, пренесува Анадолу.

Столтенберг преку Твитер објави честитка до Ердоган кој, според неофицијалните резултати објавени од страна на Врховната изборна комисија на Туркије (ЈСК), е реизбран за претседател на Туркије.

„Продолжувајќи да работиме заедно, со нетрпение чекам да се подготвиме за Самитот на НАТО во јули“, напиша Столтенберг.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Ердоган: „Не сме само ние победници, победник е Туркије, победник е нашата демократија“

Следно

Германскиот канцелар Шолц со честитка до Ердоган за победата на изборите

Latest from Blog