Француската министерка Колона во посета на Одеса

1 min read

Француската министерка за надворешни работи Катрин Колона денеска пристигна во Одеса, на југозападот на Украина, со цел да ја изрази поддршката на Франција за Украина пред првата годишнина од руската инвазија.

„Во Одеса! За да ја одбележиме поддршката на Франција за суверенитетот на Украина, сега како и досега“, напиша Колона на Твитер.

На денот на посетата на француската министерка, две клучни енергетски локации во регионот на Одеса беа оштетени во новото гранатирање на руските сили.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Дачиќ со нов наратив кон Русија и најава за можно воведување санкции, оценуваат регионални медиуми

Следно

Мицкоски за односите со Бугарија: Оваа Влада за да остане на власт отстапи и прифати сè, нивното килаво однесување е резултат на криминалот кој го прават 

Latest from Blog