Франк Дупре – музичар со бескраен хоризонт

1 min read

Еден од водечките млади пијанисти на денешницата Франк Дупре од Германија вчеравечер ги воодушеви љубителите на класичната музика кои беа во редовите на публиката на фестивалот „Охридско лето“.

Маестралниот пијанист во црквата „Света Софија“  одржа  пијано-рецитал почнувајќи со Шубертовата „Вандерер“ Фантазија C-dur  оп.15, а потоа и со Арабеска C-dur  оп. 18 од Роберт  Шуман и „Исламеј“ ориенталната фантазија оп. 18 од Милиј Балакирјев. Вечерта беше збогатена со „Трите пиеси за пијано“ од Лили Буланже  како и со „Прелудиуми за пијано“ од Клод Дебиси.  Дупре уште еднаш ја потврди својата виртуознот на пијаното и преку композициите „Барка на океанот“ од циклусот „Огледала“ на Морис Равел и „Три прелудиуми за пијано“ од Џорџ Гершвин.

-Репертоарот што го свирев синоќа беше различен од оној  што го имав пред неколку вечери со моето „Франк Дупре Трио“. Тогаш имав можност да импровизирам  со многу синкопи и џез хармонии. И овојпат свирев со цело срце  како и тогаш, но потполно класична музика, вели пијанистот Дупре.

Пред само четиори вечери, на музичкиот препертоар на 63-тото „Охридско лето“,овој пијанист настапи со неговото „Франк Дупре Трио“  со кое остави силен впечаток кај публиката на „Охридско лето“. Германските уметници Дупре, Јакоб Круп на контрабас и Оби Јене на тапани, лесно ги надминаа наводните жанровски граници, спојувајќи ја класичната музика со џезот што претставуваше  вистинско уживање за фестивалската публика која играше и потпевнуваше заедно со нив.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

ПСЖ во Бенфика го најде новиот напаѓач

Следно

Најмалку пет лица загинаа при немири во палестински камп во Либан

Latest from Blog