(ФОТО + ВИДЕО) Седми протест „Србија против насилството“ во Белград и во неколку други градови

1 min read

На протестот беше најавено дека доколку не се прифатат барањата на демонстрантите, од следната недела ќе следува радикализација и следните собири ќе се одржат и во десет други градови низ земјата

ФОТО: Твитер

Илјадници граѓани и денеска се собраа на протестите наречени „Србија против насилството“, кои оваа сабота се одржаа истовремено во Белград, Нови Сад, Крагуевац и во Ниш. Прошетката и блокадите траеја околу три часа.

На протестот беше најавено дека доколку не се прифатат барањата на демонстрантите, од следната недела ќе следува радикализација и следните собири ќе се одржат и во десет други градови низ земјата.

По најавните обраќања пред парламентот во Белград, демонстрантите започнаа протестна прошетка до автопатот во близина на исклучувањето на Автокоманда. За време на протестот демонстрантите пишуваа пораки на улиците.

Протестите започнаа по двете масовни убиства што ја потресоа Србија на почетокот на мај, а насобраните бараат смена на министерот за внатрешни работи и на првиот човек на безбедносно-информативната агенција, како и смена на членовите на Регулаторното тело за Електронските медиуми и раководството на Јавниот сервис на Србија.

Тие бараат и затворање на таблоидите што пропагираат насилство, како и одземање на националните фреквенции од телевизиите кои промовираат насилство во нивните програми.

ФОТО: Твитер
ФОТО: Твитер

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Азар има опција да се врати во Белгија

Следно

Поплавени куќи и ниви, Вардар се излеа во неколку населени места во Општина Јегуновце

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството