(ФОТО+ВИДЕО) Русија го нападна Краматорск: Најмалку осум лица загинаа од кои три се деца

1 min read

Во нападот повредени се и најмалку 56 лица, а спасувачките екипи се уште бараат затрупани лица под урнатините

Фото: EPA-EFE/National police of Ukraine

Најмалку осум лица загинаа, меѓу кои и три деца, во ракетен напад што Русија синоќа го извршни на градот Краматорск во источна Украина.

Нападот се случил околу 19:30 часот по локално време, а погодени се објекти во центарот на градот, меѓу кои ресторан, станбени згради и шопинг зона, делови кои се под украинска контрола.

Фото: EPA-EFE/National police of Ukraine

Две од децата чии тела биле пронајдени во урнатините се идентификувани и биле на возраст од 15 и 12 години. Според информациите кои ги пренесуваат украинските медиуми, меѓу жртвите има и 17-годишна девојка.

Спасувачките екипи сè уште трагаат по лица затрупани под урнатините.

Украинските служби за итни случаи објавија дека има и 56 лица кои се повредени.

Претседателот Володимир Зеленски го осуди нападот и рече дека тоа е чин на терор кој му покажува на светот дека Русија заслужува пораз и судење пред трибунал.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Пентагон: Демократијата и владеењето на правото во С Македонија се важни за регионалната и глобалната безбедност

Следно

(ВИДЕО) Немири на улиците на Париз откако полицаец уби тинејџер, уапсени 20 лица

Latest from Blog