ФОТО: Турскиот селектор работеше како касиер за да собере донации за жртвите од земјотресот

1 min read

Селекторот на фудбалската репрезентација на Турција, Стефан Кунц, во саботата работеше како касиер за жртвите од земјотресот во Турција.

Кунц работел во супермаркет во Сар, Германија, каде што касите биле отворени еден час додека работел на собирање донации за жртвите.

Целиот приход ќе биде дониран на Турската управа за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД).

Најмалку 28.000 луѓе загинаа, а повеќе од 80.000 се повредени во двата силни земјотреси што во понеделникот ја погодија јужна Турција, соопшти во саботата АФАД.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Митева: 61% од граѓаните сметаат дека во Македонија нема демократија, најголем неуспех на владата на Ковачевски

Следно

Чавушоглу и Дендиjас во Хатај: Туркије и Грција не треба да чекаат нови потреси за да ги поправат односите

Latest from Blog