ФОТО: Прва фотографија од апсењето на шефот на Коза Ностра

1 min read

Италијанските карабинери го уапсија најбараниот мафијашки бос во земјата, Матео Месина Денаро кој се смета за шеф на сицилијанската Коза ностра и беше во бегство од 1993 година.

Денаро, чиј прекар е Дијаболик, бил уапсен во приватна клиника во Палермо.

-Денес 16 јануари, карабинерите го уапсија бегалецот Матео Месина Денаро во санитарен објект во Палермо, каде бил на терапевтско лекувањето, изјавил Паскуале Анџелосанто, генерален на националната полиција карабинери.

Премиерката Џорџа Мелони операцијата ја нарече „голема победа“.

Денаро се соочува со доживотен затвор за неговата улога во бомбашките напади во Фиренца, Рим и Милано во кои загинаа 10 луѓе.

Минатата година полицијата соопшти дека тој и натаму може да командува во врска со начинот на кој функционира мафијата на западот од Сицилија. Денаро се сметаше за кандидат за шеф над шефовите на сицилијанската мафија по смртта на Бернардо Провенца во 2016 година и Салваторе Рине во 2017 година.

По апсењето е пренесен на непозната локација.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Германската министерка за одбрана поднесе оставка поради војната во Украина

Следно

Скафандер министерката за култура Костадиновска Стојчевска е фатена во лага, документите за Вевчанскиот карневал покажуваат дека општина Вевчани испратила целосна документација (ФОТО)

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета