(ФОТО) Маж со нож напаѓаше патници во воз во Германија, има и мртви

1 min read

Засега нема официјални информации за идентитетот на напаѓачот и за неговите мотиви

Маж со нож нападнал патници во воз во Германија, а при нападот има и жртви и неколку повредени, објави германските медиуми.

Нападот се случил во воз кој патувал на релација од Кил кон Хамбург односно пред да стигне на железничката станица во Брокштет.

Весниците „Билд“ и „Шпигел“ објавија дека убиени се најмалку две лица.

Фото: EPA-EFE/FLORIAN SPRENGER

„Билд“ пишува и дека повредени се петмина, како и дека осомничениот е уапсен.

Според информациите на „Шпигел“, пак, напаѓачот бил на возраст од 20-30 години, а пријавата за нападот во полиција пристигнала во 14:55 часот.

Засега нема официјални информации за идентитетот на напаѓачот и за неговите мотиви.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Изречени 68 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола

Следно

Бајден: Поддршката на Украина е „обврска на светот“

Latest from Blog