Федералните резерви предвидуваат катастрофа на американските бизниси

1 min read

Истражувачи од американската централна банка неодамна објавија документ во кој предупредуваат дека историскиот пораст на финансиски загрозени компании може да ја поништи битката со инфлацијата на Федералните резерви.

Предупредуваат дека високите трошоци за задолжување може да предизвикаат рушење на огромен број компании.

„Уделот на нефинансиски фирми во финансиска неволји достигна повисоко ниво од претходните слични епизоди во 1970-тите“, напишаа Андер Перез-Ориве и Јаник Тимер.

10-те последователни каматни стапки на Федералните резерви – наменети да ги смират историски високите цени – се закануваат да ги загрозат деловните инвестиции, вработувањето и економската активност. Сега, велат економистите, можно е компаниите со долгови да избегнат да трошат пари за нови проекти, капацитети, вработување или производство.

Целосниот обем на штетата останува да се види, но експертите на централната банка проценуваат дека околу 37% од фирмите се во неволја. Односно, над една третина од компаниите би можеле да почнат да не плаќаат во следните месеци, благодарение на заострувањето на монетарната политика.

 

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

Арсовска: По 3 децении се реализира ветеното водоснабдување во 7 населени места општина Сарај 29.6.2023

Следно

(ФОТО+ВИДЕО) Со молитва почна протестниот собир на МПЦ-ОА

Latest from Blog