ЕУЛЕКС е загрижен поради оставката на тројца полицајци од редовите на српската заедница на северот на Косово

1 min read

Шефот на Мисијата на ЕУ за владеење на правото на Косово (ЕУЛЕКС), Џовани Пјетро Барбано, денеска изјави дека е загрижен поради оставката на тројцата српски полицајци кои неодамна се приклучија на косовската полиција.

„ЕУЛЕКС внимателно го следи развојот на овие настани кои предизвикуваат загриженост. Составот на полициските сили треба да го одразува и претставува општеството на кое му служи и го штити“, напиша Барбано на својот профил на X (Твитер).

Тој додаде дека припадниците на косовската полиција кои доаѓаат од немнозинските заедници можат, со ориентирање на работата на полицијата кон нивната заедница, да придонесат за нејзината безбедност.

„Мисијата (ЕУ) е посветена на поддршката на косовската полиција да развие поефективно, поефикасно, репрезентативно и одговорно спроведување на законот и редот од страна на полицијата“, напиша Барбано.  (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Ковачевски на средба со Агелер: Пред нас се храбри и тешки одлуки, сите 120 пратеници треба да покажат државничко однесување

Следно

Доктор Емил Угриновски и „Неуромедика“ – нов спонзор на ФК Вардар и Комити

Latest from Blog