ЕУ одвои дополнителни 68 милиони евра помош за Палестинците

1 min read

Европската Комисија одлучи да одвои дополнителни 68 милиони евра за поддршка на Палестинците во регионот на Блискиот Исток, кои ќе бидат дистрибуирани преку меѓународните партнери на ЕУ, како што е Меѓународниот комитет на Црвениот крст и Црвената полумесечина, соопшти портпаролот на ЕК, Ерик Мамер.

„Комисијата одвои 125 милиони евра хуманитарна помош за Палестинците за 2024 година, од кои првите 16 милиони ќе бидат проследени денеска или најдоцна на почетокот на следната недела“, изјави Мамер.

Дополнителната помош ќе претставува додаток на предвидената поддршка од 82 милиони евра за 2024 година преку Агенција на ОН за помош на палестинските бегалци на Блискиот Исток (УНРВА), на која следната недела ќе и бидат исплатени 50 милиони евра.

Извор: alsat.mk

Претходно

Министер на египетското МНР: Официјалните посети на лидерите на Туркије и Египет ги развиваат билатералните врски

Следно

Фидан на Дипломатскиот форум во Анталија: Чесните луѓе од Западот повеќе не се рамнодушни кон бруталностите во Газа

Latest from Blog