Ердоган за шведската кандидатура за НАТО: Шведска мора да го направи својот дел во борбата против тероризмот

1 min read

АНКАРА (АА) – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган истакна дека доколку се очекува Туркије да одговори на очекувањата на Шведска за членството во НАТО, пред сè Шведска мора да го реализира својот дел во врска со терористичката организација.

На патот кон членството во НАТО, Ердоган го повика Стокхолм шведската полиција да го превенира дејствувањето на терористите на ПКК во Шведска.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Претходно

Полицијата ги соопшти деталите за пукањето во Лукавац: Детето што пукало било под 14 години

Следно

Нигерија: Во бродолом на реката Нигер загинаа најмалку 103 лица

Latest from Blog