Еквадор: Приведени шестмина Колумбијци осомничени за поврзаност со атентатот на претседателскиот кандидат

1 min read

КИТО (АА) – Полицијата во Еквадор приведе шестмина колумбиски државјани што се осомничени дека се поврзани со атентатот на еквадорскиот претседателски кандидат Фернандо Вилависенсио, пренесува Анадолу.

Вилависенсио беше убиен пред два дена во вооружен напад, а беше гласен поддржувач на борбата против корупцијата и кандидат на претседателските избори најавени во Еквадор за 20 август.

Новинската агенција АП јавува дека осомничените Колумбијци биле приведени во куќа во главниот град на Еквадор, Кито.

За време на рацијата им биле одземени возило и мотоцикл, како и оружје и муниција.

Министерот за внатрешни работи на Еквадор, Хуан Запата, го опиша нападот како политичко злосторство од терористичка природа, чија цел е саботирање на изборите.

Иако во полицискиот извештај нема информации дали приведените ѝ припаѓаат на некоја организација или не, Запата изјави дека осомничените се поврзани со организиран криминал.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Македонка исчезна во Грција, се упатила кон Лефкада и ѝ се губи секаква трага

Следно

МВР: Вторпат во една недела спречен меѓународен транспорт на дрога на јужната граница со вкупна вредност од 200.000 евра

Latest from Blog