Десетици еврејски доселеници повторно упаднаа во Ал Акса

1 min read

КУДС (АА) – Десетици израелски доселеници денес насилно влегоа во комплексот на џамијата Ал Акса во окупираниот Источен Кудс (Ерусалим) по повод еврејскиот празник Пасха, јавува Анадолу.

Очевидци за новинарот на Анадолу изјавија дека израелските полицајци утринава им забраниле на Палестинците помлади од 50 години да вршат утринска молитва во Ал Акса.

Очевидци потврдија дека полициските сили биле распоредени во дворот на џамијата пред да им дозволат на доселениците да влезат во Ал Акса.

Полициските службеници оддалечија голем број муслимански верници од дворот на џамијата за време на рацијата на доселениците.

Во неделата 912 доселеници влегоа во Ал Акса по повод Пасха, еврејскиот празник што трае до 12 април.

Откако израелските сили упаднаа во Ал Акса и ги избркаа верниците од комплексот на џамијата минатата недела, тензиите низ палестинската територија се зголемија. Израелските рации беа повод за ракетни напади од Појасот Газа и Либан, на што Израелците одговорија со воздушни напади.

Палестинците ги обвинуваат Израелците дека систематски го јудеизираат Источен Кудс, каде што се наоѓа Ал Акса, третото најважно муслиманско свето место.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Откриен идентитетот на тројцата Македонци што загинаа во Италија

Следно

Здравствената состојба на Берлускони постепено се подобрува, тврдат неговите лекари

Latest from Blog