Откриен идентитетот на тројцата Македонци што загинаа во Италија

1 min read

Тие биле во еден автомобил, а се судриле со возило што било управувано од 23-годишен Италијанец, кој е четвртата жртва во несреќата

Извор: Италијански сервис на Еуроњуз

Познат е идентитетот на тројцата Македонци што синоќа загинаа во тешка сообраќајна несреќа во Италија.

Од Министерството за надворешни работи информираа дека нашата амбасада во Рим добила усна потврда од надлежните италијански институции и станува збор за лицата: З.С. (33) од Македонска Каменица; А.К. (31) од селото Саса (Македонска Каменица) и В.И. (30) од село Пекљани, Виничко.

Тие биле во еден автомобил, а се судриле со возило што било управувано од 23-годишен Италијанец, кој е четвртата жртва во несреќата.

Сообраќајката се случила доцна синоќа во градот Ница Монферато, во италијанската провинција Асти, дел од регионот Пиемонт.

„Иако поради велигденските празници комуникацијата со италијанските служби се одвива забавено, нашите дипломатски претставништва остануваат во комуникација со цел прибирање дополнителни информации за деталите околу сообраќајната несреќа, податоци за починатите, како и во делот на обезбедување писмена потврда за сите детали од несреќата“,

велат од МНР.

Претходно италијанските медиуми информираа дека судирот помеѓу возилата се случил на тесна и опасна кривина на која имало многу тешки сообраќајки и во минатото. На самото место бргу пристигнале екипи на Брза помош и пожарникари кои се обиделе да ги извлечат патниците, но не успеале да ги спасат.

Возилата биле целосно уништени.

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Европа не смее да попушти под притисокот и да стане „следбеник на Америка“

Следно

Десетици еврејски доселеници повторно упаднаа во Ал Акса

Latest from Blog