Четворица мигранти загинаа при потонување на чамец близу грчки Лезбос

1 min read

АТИНА (АА) – Четворица нерегуларни мигранти загинаа, додека 18 се спасени кога чамец потона недалеку од грчкиот остров Лезбос, пренесува Анадолу.

Инцидентот се случил во близина на брегот на Мандамадос во североисточниот дел на Лезбос. Бродовите на крајбрежната стража спасија најмалку 18 нерегуларни мигранти и ги извадија телата на удавените четворица мигранти, јави државната новинска агенција АМНА.

Телата на загинатите заедно со спасените мигранти се пренесени во пристаништето Митилена на островот.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

СДСМ: Заради криминални дејствија на ДПМНЕ, државата се соочува со плаќање оштети од стотици милиони евра

Следно

Приведен криминалец баран со потерница за двегодишна затворска казна    

Latest from Blog