Четворица мигранти се удавија во близина на островот Лезбос, 18 се спасени

1 min read

Четворица мигранти се удавија во близина на грчкиот остров Лезбос додека се обидувале да го поминат морето од соседна Турција, соопшти денеска грчката крајбрежна стража, наведувајќи дека се спасени 18 мигранти.

Крајбрежната стража не објави повеќе детали за инцидентот.

Грција е една од главните влезни точки за мигрантите и бегалците од Блискиот Исток, Африка и Азија, кои се обидуваат да стигнат до Европа.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Скендер Реџепи – Зејди одлучи: Ќе формирам нова партија, имам поддршка од граѓаните

Следно

Османи: Процесот за уставни измени ќе заврши успешно

Latest from Blog