У21: Македонија ја оствари првата победа во квалификациите за ЕП

Во својот четврти настап во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2023 година, македонската репрезентација за играчи до 21 година забележа триумф на гостувањето кај Ерменија со 1:2.

Ова е прва победа

Канаваро: Наполи игра навистина добро, може да ја освои титулата во Серија А

Поранешниот најдобар светски фудбалер смета дека Наполи во чии редови настапува македонскиот репрезентативец Елиф Елмас има навистина убава можност повторно после многу години да ја освои Серија А.

Не се појавува премногу пред

Барселона најде начин како да дојде до потпис со Халанд, со помош на инвестициски фондови

Ерлинг Халанд се очекува да биде главната ѕвезда во летниот преоден рок идната година бидејќи сите фудбалски гиганти се заинтересирани за напаѓачот на Борусија Дортмунд.

Реал Мадрид, ПСЖ, Манчестер сити, Манчестер јунајтед,

НФЛ лигата доаѓа и во Германија, познати градовите домаќини

НФЛ лигата денеска ги избра трите германски градови, Дизелдорф, Франкфурт и Минхен како можни домаќини на натпреварите во наредните сезони.

„Овие три града ќе учествуваат во деталните разговори за организација на НФЛ

Стартува новата сезона во АБА 2 лигата, овој пат на МЗТ Скопје друштво му прави Пелистер 

Со вечерашниот натпревар на МЗТ Скопје против Младост Земун (18 часот), македонските екипи ја започнуваат новата сезона во АБА 2 лигата.

Покрај освојувачот на двојната круна, Македонија во регионалното натпреварување ќе има уште

Младите фудбалери во нов обид да дојдат до првата победа во квалификациите

Фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година денеска од 16 часот во Ереван ги продолжува настапите во квалификациите за пласман на ЕП 2023 година.

Противник на избраниците на селекторот Драган Канатларовски е селекцијата

ВИДЕО I Поминаa точно 25 години од ремек-делото на Роналдо: Неверојатниот слалом и гол кој вечно ќе се памети

Пред точно 25 години беше постигнат гол кој одбележа една ера, гол кој не беше премногу важен од натпреварувачки аспект, но ќе се памети засекогаш.

На 12 октомври 1996 година, Луис Назарио

Голема трагедија: Почина поранешната репрезентативка и ракометарка на Кометал ЃП, Јулија Николиќ

Ракометна Македонија е во шок и тага откако утринава пристигна информација дека од засега непознати причини почина поранешната македонска репрезентативка Јулија Николиќ (порано Портјанко).

Јулија Николиќ во 2003 година пристигна во Кометал Ѓорче

Дибала и официјално стана најплатен фудбалер на Јувентус

Пауло Дибала постигна договор со челниците на Јувентус за продолжување на соработката со „старата дама“ до 2026 година.

Преговорите траеја неколку месеци и во еден момент изгледаше дека тие ќе пропаднат и Дибала