Арсовска го честиташе Бадник: Да работиме оваа година да биде подобра од минатата

Пораки за добро здравје, благосостојба, среќа и душевен мир во новата година беа упатени на денешната манифестацијата по повод денот пред христовото раѓање Бадник пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје.

Во живо: Почна одбележувањето на Бадник во Соборниот храм во Скопје

Во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје почна одбележувањето на денот пред раѓањето на Исус Христос – Бадник. Покрај бадниковата химна во изведба на Силви Бенд, беше подигнато и бадниковото знаме,

Општина Кисела Вода подели хуманитарни пакети на социјално загрозени семејства

Градоначалникот на Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски вчера заедно со пратеничката Бети Стаменкоска-Трајкоска, советниците од Советот на Општина Кисела Вода и општествено одговорни компании, посетија околу 50 социјално загрозени семејства во Кисела Вода.

Празничен концерт на плоштадот „Македонија“ – ќе настапат Ламбе, Антониа, „Златно Славјче“

После двегодишна пандемиска пауза, Македонија е подготвена повторно да го има највеличествениот Бадник во регионот. Утре, во периодот од 10 до 12 часот во вкупно 62 градови и населени места во нашата

И утрово се дише отровен воздух: Скопје повторно е меѓу најзагадените градови во светот

Скопје и утрово има проблеми со загадениот воздух и се наоѓа на осмата позиција на најзагадени градови во светот, покажа страницата која го мери загадувањето во светот „IQAir“. Главниот град на Македонија

Апелите не помогнаа: Верниците запалија коледарски оган

Загадениот воздух оваа година не ги спречи православните верници да ја продолжат традицијата на палење на коледарски оган. Македонската православна црква (МПЦ), како и еко-активистите апелираа да не палат огнови поради големото

Момче украло возило на мензата на Клинички и направило сообраќајка

По еден час од кражбата на возилото, интервентната полиција го пронашла и привела осомниченото момче. Момче од Штип на возраст од 19 години, пред една ноќ украло возило од кругот на Комплексот

Украл возило од Комплексот клиники „Мајка Тереза“ и удрил во бетонски столб

19-годишник од Штип бил приведен од полициски службеници откако одзел возило од Комплексот клиники „Мајка Тереза“. – На 04.01.2023 во 02.45 часот на ул.„Козара“ во Скопје, полициски службеници од Единицата за интервентна

Две групи затвореници се тепале за Нова година во затворот Идризово

Да се расчисти инцидентот од 31 декември во затворот Идризово, кога полициски службеници одвојувале две групи затвореници што се степале, побара денеска на прес-конференција, претседателот на Независниот синдикат на полицијата, Гоце Делчев

Решенија за работа добија 38 работници во „Паркови и зеленило“

Директорот на ЈП „Паркови и Зеленило“, Зухејр Реџепи денеска додели Решенија за вработување на неопределено време на вкупно 38 лица. – Именуваните кои долги години привремено работеле во претпријатието, докажале дека се