Се запали „пежо“ во Скопје

На 05.12.2021 во 17.45 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Ангел Динев“ настанал пожар во патничко возило „пежо“, со скопски регистарски ознаки, сопственост на приватна фирма.
Пожарот бил изгаснат од екипа

Од денеска почнува проектот „Скопје 24 часа во служба на граѓаните“

Град Скопје од денеска ја става во функција електронската адреса за комуникација со граѓаните [email protected] како чекор кон транспарентно управување за Скопје 24 часа во служба на граѓаните. Од Град Скопје информираат дека на

Фатен крадец на дело во центарот на Скопје

На 04.12.2021 на ул.„Македонија“ во Скопје, полициски службеници од ЕВР Центар и Бит Пазар го лишиле од слобода Џ.Х.(24) од Скопје, информира МВР.
Тој бил затекнат при извршување „тешка кражба“ во зграда на

Ретро видео: Како изгледал центарот на Скопје без ГТЦ

Градскиот трговски центар во центарот на Скопје е културна икона и еден од најпрепознатливите објекти за градот.  
Изграден е покрај реката Вардар, а изградбата била официјално започната на 11 октомври 1969 година, додека на 27 април 1973 бил пуштен во …

Парк со големина колку Плоштад Македонија ќе се гради спроти „Холидеј Ин“

Со најавата за почеток на градбата на комплексот „Гранд“ на парцелата 1.1 на паркингот спроти „Холидеј Ин“, компанијата МГ Фешн најави и капитална инвестиција на јавен парк со фонтана на површина близу

До Нова година ќе бидат исчистени сите диви депонии во скопско, следи и засилена инспекција

Изминатите седмици интензивно се чистеше во повеќе делови на Скопје. Оваа сабота, увид на лице место, изврши и градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, која беше во околината на Ѓорче Петров. 
-Дивите депонии

Завршна фаза на изградбата на новиот парк на булевар „Македонска војска“ во Ѓорче Петров

Со поддршка на екипите на ЈП Паркови и Зеленило и Град Скопје, службите на општина Ѓорче Петров, ги изведуваат завршните работи за новиот парк на булеварот Македонска Војска.
– Поставуваме автономен систем за

144 санкционирани возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (04.12.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.
На територијата на град Скопје изречени се вкупно 144 мерки, меѓу кои за возење

Времето денес претежно облачно, од утре снег и на пониските места

Наутро по одделни котлини ќе има услови за појава на магла. Преку денот ќе биде променливо облачно со слаб до умерен, а попладне долж Повардарието повремено засилен јужен ветер. Попладне во западните