Твитер за сообраќајната гужва: Скопје е запушено како валкана када

Сообраќајот попладнево функционира тешко, со многу застој и чекање. Колоните се километарски, а возачите се нервозни. Нема дел од Скопје каде нема гужва.
На оваа тема ги издвојуваме и популарните твитови од денес:

Од Влада

Познато колку лица се повредени во сообраќајката кај Мавровка

Четири лица се повредени во сообраќајна незгода која попладнево се случи на раскрницата кај трговскиот центар „Мавровка“.
Во сообраќајната незгода учествувале пет возила, сите со скопски таблички, потврдија од МВР.
Повредените се пренесени во

Срушена дивоградба во Кисела Вода, градоначалникот порача дека законот важи за сите

Акција за рушење на нелегално изграден објект утринава се одвиваше во Драчево.
Се работи за индустриски капацитет чиј сопственик ја започнал градбата кон крајот на летото, без да поседува било каков документ. Сепак,

Твит по твит – видео-легенда за Даут-пашин амам со нарација на Рубенс Муратовски

Од фотографија со дрон од куполите на Даут-пашин амам, преку легендата, па се до предлог „ја сакам приказнава со нарација на Рубенс“ – крајниот производ е легендарно видео кое вреди да се

Тешко повреден млад пешак, возило удрило во него

На 06.12.2021 во 23.50 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„12. Македонска бригада“, пред крстосница со ул.„Архитект Сотир Томовски“ во Скопје, патничко  возило „мерцедес“, со скопски регистарски ознаки, управувано од

Поради утрешниот празник, ЈСП нема да вози по редовен возен ред

ЈСП информира дека утре, среда (8.12.2021 година) кој е неработен ден поради државниот празник „Св.Климент Охридски“, јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред.
Дежурни ќе бидат три билетарници, од 7 до 19.30

Герасимовски: „Ленинова“ ќе добие атмосферска канализација, ново осветлување и 134 резидентни паркинг места

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски вчера вечер оствари средба со граѓаните од улица „Ленинова“, која треба да се реконструира напролет.
Идејното решение за улицата е во крајна фаза, поради што Герасимовски ги

Физички нападната жена во Чаир

На 05.12.2021 во 17.00 часот во СВР Скопје, М.К.(40) од Скопје пријавила дека во 16.50 часот на подрачјето на Чаир, по претходна расправија, била физички нападната од М.Ц..
Се преземаат мерки за расчистување

Ограбен скопјанец во Градскиот парк

На 05.12.2021 во 22.50 часот во СВР Скопје, А.Д.(25) од Скопје пријавил дека во Градски парк бил физички нападнат од повеќе лица, кои му го одзеле паричникот.
Се преземаат мерки за расчистување на