Кривокапиќ: Планот беше да се воведе хаос, ќе испитаме кој работел против безбедноста на Црна Гора

Премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ, денеска изјави дека за време на устоличувањето на митрополитот на Црнаогорско приморски на Српската православна црква (СПЦ) Јоаникие во Цетиње, било планирано да се воведе хаос

Во Грција целосно вакцинирано 55 отсто од населението

Над 5.780.000 граѓани во Грција, односно 55 отсто од општото население или 64,2 проценти од полнолетната популација се целосно вакцинирани, според денешните податоци што на редовната прес конференција за имунизацијата во земјата

 САД му се заблагодари  на Косово за прифаќањето на бегалците од Авганистанци

 Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска во телефонски разговор со премиерот на Косово, Албин Курти, се заблагодари на Косово за „раниот и великодушен договор за привремен престој на ранливи лица од Авганистан”,

Уапесниот советник на Ѓукановиќ пуштен да се брани од слобода

Советникот на претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, Веселин Веjовиќ, беше пуштен да се брани од слобода, откако истражниот судија на Основниот суд Цетиње не го прифати предлогот на локалното обвинителство да

Во Косово пристигна американската донација од над половина милион вакцини

 Во Косово попладнево пристигна пратката од 503.100 дози анти-ковид вакцини „Фајзер”, кои се донација од Соединетите Американски Држави во рамки на програмата КОВАКС, јави дописникот на МИА од Приштина.

Министерството за здравство на

Најмалку 66 починати од Ковид во изминативе 24 часа во регионот на Западен Балкан

Најмалку 66 луѓе лица починаа од последиците од вирусот корона во регионот на Западен Балкан во последните 24 часа, а регистрирани се околу 5.000 новозаразени Најголем број смртни случаи има во Косово

Видео: Преземени казнени мерки против двајцата пилоти кои одбија да ги превезат митрополитот Јоаникие и патријархот Порфирие до Цетиње

Двајца офицери на авиоединицата при црногорскиот МУП вчера одбиле да се стават на располагање и со полицикиот хеликоптер да ги превезат до манастирот во Цетиње, митрополитот Јоаникие и патријархот на Српската православна

Дачиќ: Чанак добил пари за поттикнување насилство врз СПЦ на Цетиње

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ денеска го обвини лидерот на Лигата на социјалдемократите на Војводина (ЛСВ), Ненад Чанак, дека отишол на Цетиње за време на устоличувањето на митрополитот на СПЦ

Србија планира да го набави експерименталниот израелски лек за Ковид-19

Србија ја разгледува можноста за набавување на иновативниот лек EXO-CD24 по завршувањето на последната фаза на тестирање и регистрација, кој се покажа како исклучително ефикасен во лекувањето на пациенти со ковид со

Нови мерки во Албанија: Еве што ќе ви треба за влез во земјата

Во Албанија од денеска на сила стапуваат новите мерки против коронавиурсот. Владата на Албанија соопшти дека од денес ниту еден странски или албански државјанин не може да влезе во земјата без потврда