Шахпаска: Состојбата во градинките е стабилна, нема хоризонтална трансмисија на вирусот

Министерката за труд и социјална политика Jагода Шахпаска денеска изјави дека состојбата поврзана со коронавирусот во градинките е стабилна и оти не е конатстирано негово ширење во овие детски установи.

– Состојбата со

Постудено време од утре до четврток и опаѓање на температурите за 10 степени

Од утре до четврток нашето подрачје ќе биде под влијание на значително постудена воздушна маса, времето ќе биде променливо облачно и значително посвежо. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.

Стартува проектот за унапредување на дигитализацијата во земјава

Почетокот на проектот насочен кон унапредување на дигитализацијата на Северна Македонија, кој се спроведува со финансиска поддршка од Естонија и САД, официјално е означен на средба на вицепремиерот за европски прашања, Никола

ВИДЕО | Гаши: Одговорност мора да се лоцира, а оставката на Филипче мора да се прифати

Јас и како човек и политичар внимавам да избегнам политиканство трагедија на човечки животи. Не би сакал да бидат ваквите примери или настани предмет на политички препукувања. Но секако треба да се

Претседателот Пендаровски ќе учествува на 76. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации

Претседателот Стево Пендаровски од денеска ќе престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави, по повод учеството на 76. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк. В четврток, 23 септември,

ЕКСКЛУЗИВНО: Од утре резултатите од истражувањето на „Брима“ во пресрет на локалните избори

Редовниот политички барометар на агенцијата „Брима“ за политичките ставови на населението во Република Северна Македонија е теренско истражување, спроведено од 27 август до 9 септември годинава на национално репрезентативен примерок.

Анкетата е направена

Маричиќ: Влегуваме во последната фаза од пописот, посебна благодарност до неуморните попишувачи

 Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, посочи дека влегуваме во последната фаза од пописот кој успешно се спроведува после 20

Заев: Досега се регистрирани над 1 милион граѓани

Премиерот на Република Северна Македонија, Зоран Заев, преку објава на својата официјална Фејсбук страница, ја извести јавноста дека досега се регистрирани над 1 милион граѓани, информира ГАЗЕТА.МК
Заев во оваа прилика напиша дека