МНТ ги отвора вратите по повод Светскиот ден на театарот: Публиката ќе има можност бесплатно да ја гледа претставата „Само глас“

По повод Светскиот ден на театарот, 27 март, Македонскиот народен театар ги отвора вратите за сите граѓани. Публиката ќе има можност бесплатно да ја гледа претставата „Само глас“ од Нина Плавањац, во режија

ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ НА СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА ЗА АКАДЕМИК ВЛАДА УРОШЕВИЌ

Академик Влада Урошевиќ е годинашен добитник на Златниот венец на Струшките вечери на позијата (СВП), соопшти денес професорката Елизабета Шелева, претседателка на Управниот одбор на поетскиот фестивал. Шелева го објави лауретатот на

ПОЧИНА АКТЕРОТ ДИМЧЕ МЕШКОВСКИ

На 77 години почина актерот Димче Мешковски, еден од најпознатите македонски театарски, филмски и телевизиски глумци. Остварил улоги во многу театарски претстави („Диво месо“, „Солунски патрдии“, „Хамлет од Долно Гаштани“), телевизиски серии

Претседателот Пендаровски го посети Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации – ИНАЛКО во Париз

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Париз го посети Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации – ИНАЛКО, каде што оствари средба со Жан-Франсоа Хуше, претседател на ИНАЛКО и средба со Фроса Пејоска-Бушеро,

Љутков: За 2023 година Министерството за култура има само 1,2% од Буџетот, а Владата не обезбеди средства за колективниот договор

„Градот на културата како што е Велес со многу манифестации, кој што имал по пет, по шест милиони денари за продукција денеска да го сведеме на едвај два милиони е срамота. Тука

Костадиновска-Стојчевска: Буџетот за култура да се уреди со закон

Буџетот за култура треба да е уреден со закон за да не се крати за културните проекти. Кратењето на буџетот е заради обезбедување на платите на културните работници согласно Колективниот договор што

Премиера на дуодрмата „Емигранти“ вечерва во Драмски театар

Вечерва, на 18 март, во 20 часот, на малата сцената на Драмски театар Скопје премиерно ќе биде изведена преставата „Емигранти“ на славниот полски драматург и сатиричар Славомир Мрожек, а во режија на

Балетска претстава „Пепелашка“ во НОБ

На сцената на Националната опера и балет денеска ќе биде изведен современиот балет во три слики „Пепелашка“ од Сергеј Прокофјев. Приказната за „Пепелашка“ во модерна верзија, преточена во прекрасната музика на големиот

ДУОДРАМАТА „ЕМИГРАНТИ“ НА БУЗАЛКОВСКА ВЕЧЕРВА ПРЕМИЕРНО ВО СКОПСКИОТ ДРАМСКИ ТЕАТАР

Претставата „Емигранти“ во режија на Зоја Бузалковска, премиерно ќе се изведе вечерва во 20 часот на малата сцена во Драмски театар во Скопје. Бузалковска го постави текстот на Славомир Мрожек, познат полски