Вечерва се отвора изложбата „Современа скулптура“ во Уметничкиот Центар „АРТ ХАБ“

Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ) го најави отворањето на изложбата „Современа скулптура“,  кое ќе се случи на 23 март, четврток, во Уметничкиот Центар „АРТ ХАБ“, со почеток во 20 часот.

Лекторатот по македонски јазик во Париз денеска одбележува 50 години постоење

Лекторатот по македонски јазик во Париз, кој е најстар и постои 50 години, денеска ќе го одбележи јубилејот со меѓународен симпозиум на престижниот Национален институт за ориентални јазици и цивилизации (ИНАЛКО) во француската

Иницијативата на ЗЏМ се оствари, ќе се формира „Оркестар за џез музика“

Владата на вчерашната седница донесе одлука за основање национална установа „Оркестар за џез музика во Република Македонија“ – Скопје чија основна дејност е подготвување и јавно изведување на високо квалитетни музички дела од областа

Промоција на автобиографијата на големиот шпански режисер Луис Буњуел „Мојот последен здив“ во Кинотека

Кинотеката во среда, на 29 март, во 12 ч. во киносалата ќе го промовира своето најново печатено издание, автобиографијата на големиот шпански режисер Луис Буњуел, насловена „Мојот последен здив“, со што ова

КОНЕЧНО НИ СЕ ПРЕПОЗНА ТРУДОТ И КАДАРОТ, ВЕЛИ ГОЦЕ СТЕВКОВСКИ ЗА ФОРМИРАЊЕТО НА НАЦИОНАЛЕН ЏЕЗ ОРКЕСТАР

„Премногу сме среќни што нашата успешна приказна од пред седум години резултираше со формирање на национален Оркестар за џез музика и што конечно и Македонија како и земјите во регионот ќе има

Слики од Пандилов, Мартиноски, Владимирски, макетата на Кензо Танге за Скопје се меѓу делата од МСУ кои ќе бидат изложени во Кунстхале Виена

Во престижниот простор Кунстхале Виена/Kunsthalle Wien Museumsquartier (кој е дел од Музеум Квартиер) еден од најголемите европски културни центри, на 20 април ќе биде отворена изложбата – „No Feeling is Final. The

94 ДЕЛА ОД ЗБИРКАТА НА МСУ СКОПЈЕ ОД АПРИЛ ДО ЈАНУАРИ ЌЕ БИДАТ ИЗЛОЖЕНИ ВО КУНТСХАЛЕ ВО ВИЕНА

Деведесет и четири дела од вредната уметничка колекција на Музејот на современата уметност (МСУ) Скопје, за првпат ќе бидат претставени на 20 април во престижниот простор Кунстхале Виена( Kunsthalle Wien Museumsquartier) кој

Владата донесе одлука за основање на две нови национални установи во културата – „Оркестар за џез-музика во Македонија“ и „Галерија на Гостивар“

Владата донесе одлука за основање на две нови национални установи во културата – „Оркестар за џез-музика во Македонија – Скопје“ и „Галерија на Гостивар“, на предлог на Министерството за култура, соопштија од

Ирскиот поет Гевин Бредли со неговата стихозбирка „Страв од разделба“ е годинешниот добитник на наградата „Мостови на Струга“

Ирскиот поет Гевин Бредли со неговата стихозбирка „Страв од разделба“ е годинешниот добитник на наградата „Мостови на Струга“ – меѓународна награда што ја доделува фестивалот „Струшките вечери на поезијата“ заедно со УНЕСКО,

ПОИСТОВЕТУВАЊЕТО СО НЕМОЌНИТЕ МУ ДАВА СИЛА НА АЦО ШОПОВ ДА НЕ МОЛЧИ ПРЕД НЕПРАВДИТЕ, РЕЧЕ ПЕНДАРОВСКИ ВО УНЕСКО ВО ПАРИЗ НА СТОГОДИШНИНАТА ОД РАЃАЊЕТО НА ПОЕТОТ

Дали нашето време е мртво за поезија? Чуму ни се поетите и уметноста?, праша денеска претседателот Стево Пендаровски во седиштето на УНЕСКО во Париз, каде се одржува целодневна програма во чест на