Бускетс потпиша за Интер Мајами

1 min read

Поранешниот шпански репрезентативец Серхио Бускетс (34) ќе ја продолжи кариерата во Интер од Мајами, објави синоќа клубот од американската МЛС професионална лига.

Трансферот значи дека Бускетс повторно ќе игра во иста екипа заедно со Лионел Меси, со кого 13 години беа клупски колеги во Барселона, пред Аргентинецот да замине за Париз во 2021 година.

Бускетс настапуваше за Барселона од 2005 година и одигра 722 натпревари, освојувачки девет шпански титули и три трофеи во Лигата на шампиони.

Само Чави (767) и рекордерот Меси (778) имаат одиграно повеќе натпревари во дресот на Барселона.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ВИДЕО) Руски хеликоптери нападнаа платеници на „Вагнер“

Следно

(ВИДЕО) Силно невреме со град го зафати Охридскиот Регион, реки вода течат по улиците

Latest from Blog