Бугарскиот парламент усвои декларација со која остро го осуди насилството над македонските Бугари во РСМ

2 mins read

Една од причините за усвојување на декларацијата е бруталното претепување на македонскиот Бугарин Христијан Пендиков, секретар на Бугарскиот клуб во Охрид „Цар Борис Трети“. Пендиков е примен на лекување во тешка состојба на Медицинската академија каде моментално се опоравува, пишува БГНЕС

Бугарскиот парламент категорично го осуди насилството врз македонските Бугари во Република Македонија, како и омаловажувањето на проблемот со правата и безбедноста на Бугарите во РСМ. Софија го осуди говорот на омраза и инсистира на спроведување на Договорот за пријателство, кој властите во Скопје не го почитуваат. Ова се наведува во декларацијата на Националното собрание, усвоен со огромно мнозинство, јавува БГНЕС.

Документот беше усвоен само еден ден откако делегација на македонските Бугари беше пречекана во Европската комисија од страна на европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји. Една од причините за усвојување на декларацијата е бруталното претепување на македонскиот Бугарин Христијан Пендиков, секретар на Бугарскиот клуб во Охрид „Цар Борис Трети“. Пендиков е примен на лекување во тешка состојба на Медицинската академија каде моментално се опоравува, пишува БГНЕС.

Со 184 гласа „за“ и 1 „воздржан“ пратениците во 48. Народно собрание го усвоија извештајот во кој најостро ја осудуваат антибугарската реторика во РСМ.

Извештајот ги обединува предлозите на Десислава Атанасова од ГЕРБ, Андреј Ѓуров од ПП, Костадин Костадинов од Преродба и Елисавета Белобрадова и Стојан Михалев од ДБ.

Декларацијата се состои од 9 точки:

  • Народното собрание категорично ги осудува манифестациите и повиците за насилство врз Бугарите во Северна Македонија, нивните организации и клубови, а особено тешкото злосторство врз Бугаринот Христијан Пендиков и цврсто инсистира на преземање систематски мерки од сите институции за откривање и изведување на сторителите пред лицето на правдата;
  • Го осудува говорот на омраза во Северна Македонија против локалните Бугари и Бугарија, како и неговите манифестации во политичката, јавната и медиумската средина. Ги повикува властите и институциите во Северна Македонија да преземат сеопфатни, итни и ефективни мерки за борба против говорот на омраза и злосторствата од омраза во сите облици и манифестации против бугарските граѓани и граѓаните со бугарска самосвест. Изразува целосна подготвеност да обезбеди каква било помош за постигнување на оваа цел, вклучително и заеднички со меѓународните партнери и институции;
  • Го отфрла континуираното негирање, омаловажување и отфрлање на одговорноста за постоењето на проблем со правата и безбедноста на Бугарите во Северна Македонија;
  • Приговара за трајното неспроведување на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Бугарија и Република Северна Македонија од 2017 година и билатералните протоколи од состаноците на Мешовитата меѓувладина комисија од чл. 12 од 2019 и 2022 година;
  • Изразува загриженост дека ескалацијата на антибугарската кампања во Северна Македонија може да го загрози процесот на вклучување на Бугарите во Уставот на земјата, како и развојот на демократските процеси и институции во Северна Македонија и нејзиниот пат кон членство во Европската Унија, која им служи на интересите на земјите од трети страни;
  • Се противи на измените во Законот за здруженија и фондации од 2022 година, кои го дискриминираат и намерно го ограничуваат правото на здружување на Бугарите во Северна Македонија. Овие промени може да ја попречат и предодредат активноста на Заедничката мултидисциплинарна комисија според чл. 8 од Договорот од 2017 година за одредени периоди и лица;
  • Ги отфрла лажните и манипулативни изјави за бугарското минато во јавниот и политичкиот простор на Република Северна Македонија и ги прифаќа како намерно влевање омраза кон Бугарија и Бугарите;
  • Нагласува дека заштитата на правата на бугарските граѓани и граѓани со бугарска самосвест во Северна Македонија, исто така, мора да се гарантира преку целосна употреба на инструментите утврдени во преговарачката рамка одобрена од Европската Унија и со одлуката на 47. Народно собрание од 25 јуни 2022 г.;
  • Ги повикува граѓаните, организациите и институциите во Северна Македонија, кои се вистински посветени на демократските вредности и европскиот пат на земјата, да заземат јасен став и да инсистираат на потребната промена.

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Мурињо по елиминацијата од Купот на Италија: Честитки за Кремонезе, научив да не плачам по поразот

Следно

Ердоган: „Туркије е загрижена за растечката антиисламска реторика во Европа“

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета