Брнабиќ вели дека е подготвена да си поднесе оставка, но претседателот Вучиќ не ѝ дозволува

1 min read

Со оглед на пишувањата на тајкунските медиуми, само да бидам јасна – подготвена сум во секој момент да поднесам оставка од премиерската функција, а претседателот на Србија тоа го знае и засега одбива. Можеби ќе се предомисли, напиша српската премиерка на Твитер

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ денеска објави дека е подготвна да поднесен оставка од функцијата претседателката на владата. 

Бранибиќ во својата објава на Твитер вели дека претседателот на Србија Александар Вучиќ знае за нејзината подготвеност во секое време на поднесе оставка, но оти засега одбива да ѝ дозволи да го направи овој чекор. 

„Со оглед на пишувањата на тајкунските медиуми, само да бидам јасна – подготвена сум во секој момент да поднесам оставка од премиерската функција, а претседателот на Србија тоа го знае и засега одбива. Можеби ќе се предомисли“,

напиша Брнабиќ. 

Понатаму во истата објава таа додава и порака до опозицијата. 

„Вие сакате избори – нема проблем, ние секогаш сме за избори. Јас секако останувам верна на Србија и на Алескандар Вучиќ“. 

Објавата на Брнабиќ доаѓа по вчерашниот петти по ред протест „Србија против насилството“ на кој илјадници граѓани излегоа во Белград да го изразат своето незадоволство од власта во земјата по двете масовни убиства што се случија пред точно еден месец во основното улилиште „Владислав Рибникар“ и кај Младеновац, во кои животите ги загубија 18 лица.  

На вчерашниот протест демонстратните бараа оставка, но не од Брнабиќ, туку од српскиот претседател Александар Вучиќ.  

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

(ФОТО+ВИДЕО) Стотици илјади Полјаци ги преплавија улиците на Варшава на протестот против власта  

Следно

Вучиќ со идентична реторика за протестите како онаа на Милошевиќ пред 23 години

Latest from Blog

Мицкоски од Новаци: СДС-ДУИ ги опструираат општините предводени од ВМРО-ДПМНЕ, но за неколку месеци доаѓа нова, силна влада која ќе ја врати Македонија на победничките патеки

За мене претставува посебна чест и задоволство што сум денеска на покана на градоначалникот, на општинскиот