Британско разузнавање: Русите користат моќни авиони, но внимаваат да не се урнат во Украина

1 min read

Сателитските снимки од 25 декември покажуваат пет ФЕЛОН во воздухопловната база Ахтубинск, во која се наоѓа 929. воздушен тест центар

Британското Министерство за одбрана во својот дневен извештај за ситуацијата во Украина наведува дека Русите речиси сигурно го користеле Су-57 ФЕЛОН за време на нападот врз Украина од јуни 2022 година, најнапредниот суперсоничен борбен авион од петта генерација. Тие мисии најверојатно биле ограничени на летање над руска територија и лансирање на проектили со долг дострел воздух-земја или воздух-воздух во Украина, соопшти Министерството.

Сателитските снимки од 25 декември покажуваат пет ФЕЛОН во воздухопловната база Ахтубинск, во која се наоѓа 929. воздушен тест центар. Бидејќи ова е единствената позната база со ФЕЛОН, руските сили веројатно ги користеле овие авиони за операции против Украина.

Но, пишува министерството, Русија е многу внимателна за својата репутација и не сака да ги загуби ФЕЛОН поради Украина, што е симптоматично за континуираната аверзија на Русија кон ризик при вклучување на нејзините воздушни сили во војна.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Воздухот во Скопје е 2 пати позагаден кога е темно – кој труе кога ќе падне мрак?

Следно

Бразилскиот претседател се врати во главниот град

Latest from Blog