Бразилскиот претседател се врати во главниот град

1 min read

Бразилскиот претседател, Луис Инасио Лула да Силва, се врати во Бразилија и ги посети претседателската палата и Врховниот суд, во кои претходно упаднаа приврзаници на поранешниот шеф на државата Жаир Болсонаро, објави утринава телевизијата „Глобо“.

Претседателот, кој е на функцијата само една недела, синоќа од Сао Паоло изјави дека неговиот претходник од екстремната десница „ги охрабрувал фашистичките вандали“ да ги нападнат властите во Бразилија.

Лула донесе одлука за „полициска интервенција“ со вклучување полициски сили од целата земја за враќање на контролата и безбедноста во главниот град.

Стотици приврзаници на Болсонаро синоќа упаднаа во зградите на главните институции на власта во Бразилија – Конгресот, Врховниот суд и претседателската палата.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Британско разузнавање: Русите користат моќни авиони, но внимаваат да не се урнат во Украина

Следно

Најстудено во Берово и Битола – Дојран утрово најтопол град во земјава

Latest from Blog