Борел: Секој обид договорот од Охрид да се доведе во прашање ќе биде залуден

2 mins read

Шефот на европската дипломатија денеска пред почетокот на дводневниот самит на лидерите на земјите-членки на ЕУ рече дека Унијата внимателно ќе го следи спроведувањето на договорот и им дал, како што рече, совет на Белград и на Приштина да не покажуваат со прст едни кон други, туку да си ја вршат својата работа

Договорот од Охрид мора да се имплементира во целост, а Европската Унија внимателно ќе следи кој го спроведува договорот, а кој не, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Жозеп Борел пред почетокот на дводневниот самит на лидерите на земјите-членки на Унија во Брисел, пренесува РТС. 

Високиот претставник на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел: Фото: Архива

„Секој обид да се доведе во прашање договорот од Охрид ќе биде залуден. Договорот е прифатен, мора да се спроведе. Нема простор за бирање на делови од него кои ќе бидат имплементирани“,

рече Борел. 

Говорејќи во тој контекст тој нагласи дека договорот од Охрид е една целина и мора да биде имплементиран во целина.  

Шефот на европската дипломатија додаде дека ЕУ внимателно ќе го следи спроведувањето на договорот и им дал, како што рече, совет на Белград и на Приштина да не покажуваат со прст еден кон друг, туку да си ја вршат својата работа. 

Борел вечерва треба да ги извести шефовите на држави и влади на земјите-членки на ЕУ за постигнатите догвори во рамките на дијалогот меѓу Белград и Приштина и планоиви 

Во заклучоците од самитот се очекува европските лидери да го поздрават договорот за Анексот за спроведување на договорот за нормализација на односите и да ги повикаат Белград и Приштина „експедитивно“ да го спроведат договорот. 

Високиот претставник на Европската Унија за надворешни работи и безбедност, Жозеп Борел, во саботата на 18 март по повеќе од 12 часа преговори во Охрид со српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти, дека двете страни постигнале согласност за Анексот за импелемнтација на Договорот за нормализација на односите меѓу Србија и Косово.  

„Имаме договор и согласност како да го направиме тоа. Косово и Србија се договорија за Анексот за имплементација на Договорот за патот за нормализирање на односите меѓу Косово и Србија. Договоривме кога, кој и како тоа да се реализира. Во рамките на анексот, страните се согласија да ги исполнат сите членови од договорот и да ги спроведат сите обврски без одлагање и со добра волја“,

рече Борел во саботата во Охрид. 

И Борел и заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар на почетокот на оваа недела во две одвоени прилики истакнаа дека договорот меѓу Србија и Косово постигнат во Охрид е правнообврзувачки за двете страни и покрај тоа што на тој документ нема потпис ниту од едната ниту од другата страна.  

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика изјави дека договорот меѓу Србија и Косово станал правнообврзувачки во моментот кога Европската унија излезе со соопштение. 

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Фудбалерите до 21 година убедливо поразени од Летонија

Следно

Мицкоски: Точно е дека има притисоци за уставни измени, но јас нема да попуштам ниту милиметар – ова не е инает, туку одбрана на државен интерес

Latest from Blog