Борел по средбата со Вучиќ и Курти: Постигнат е напредок, потребна е дополнителна работа

1 min read

По разговорот со Борел и Курти, Вучиќ за медиумите изјави дека била исклучително тешка средба и дека ќе има уште една средба на 18 март во Северна Македонија, кога Борел ќе го посети регионот

На денешните разговори во Брисел, српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти изразија подготвеност Белград и Приштина да ги спроведат постигнатите договори, но потребни се дополнителни средби, изјави високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика Жозеп Борел, по средбата со српскиот и косовскиот лидер.

„Постигнат е напредок, но потребна е дополнителна работа за да се спроведе договореното“,

изјави Борел, пренесува ФоНет.

Средбата меѓу Вучиќ и Курти со шефот на европската дипломатија Жозеп Борел и специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, започна нешто пред 18 часот, околу 45 минути подоцна од планираното. Средбата траеше цели два часа.

„Тешка средба. Како што се очекуваше. Нема предавање“,

напиша Александар Вучиќ на Инстаграм, веднаш по завршувањето на средбата.

По разговорот, Вучиќ за медиумите изјави дека била исклучително тешка средба и дека ќе има уште една средба на 18 март во Северна Македонија, кога Борел ќе го посети регионот.

„До тогаш треба да разговараме со Лајчак. Ќе се разговара за неопходноста од спроведување на сите досегашни договори. ЗСО се подразбира, и мислам дека господинот Курти не беше спремен да го прифати тоа сега, ќе видиме во иднина. Се плашам дека можеме да останеме заглавени во нешто што одамна требаше да се исполни“,

изјави Вучиќ.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

ПСЖ до крајот на сезоната без повредениот Кимпембе

Следно

СТРУМИЦА НЕ ПАМЕТИ ВАКВО НЕВРЕМЕ – вечерва улиците под вода, огромни парчиња град паѓаа од небото (ВИДЕО)

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството