Борел: ЕУ е целосно енергетски независна од Русија

1 min read

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, во интервју објавено денеска за шпанскиот весник „Ел Диарио“ изјави дека ЕУ конечно стана енергетски независна од Русија.

„За само неколку месеци се ослободивме од енергетската зависност од Русија што ја градевме со години“.

Коментирајќи го поскапувањето на енергенсите, Борел изјави дека тензичната ситуација на пазарот веќе не може да се поврзува со војната во Украина, туку дека тоа е „структурен проблем“ на корелацијата на цените на гасот и електричната енергија.

Високиот претставник на ЕУ изрази надеж дека ЕК ќе донесе мерки што ќе ги ублажат последиците од високите цени на енергентите.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ТРАГЕДИЈА ВО РЕГИОНОТ: 26 годишен судија се онесвестил на теренот, а потоа ги затворил очите и не се разбудил – еве ги деталите

Следно

Митева: Притисоците кон пратеници од власта имаат контра ефект, резултираат со намалување на рејтингот на СДС

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството