Белгија прогласи епидемија на грип, најмногу погодени децата и младите

1 min read

Белгискиот институт за јавно здравје (Sciensano) денеска прогласи епидемија на грип во таа држава – погодени се сите возрасни групи, но најмногу децата и младите.

Високиот совет за здравство препорача вакцинација против грип, главно за ризични лица, возрасни над 65 години, бремени жени, лица со хронични заболувања или оние кои престојуваат во институции и медицински персонал.

Според статистиката на Институтот, стапката на заболени од грип веќе ги надминала максимумите постигнати во претходните три зими.

Сегашната епидемија на грип е придружена со циркулација на многу други респираторни заболувања, предизвикани од вирусот Ковид-19 или бронхитис.

И бројот на случаи со Ковид – 19 исто така расте, а загриженоста се зголемува поради епидемијата во Кина.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Хрватската полиција за трагедијата што го потресе Загреб: На убиецот на бебето му била укината забраната за пристап

Следно

Лажна дојава за бомба во Уставниот суд и скопскиот аеродром

Latest from Blog