Белгија: Над 3.000 баратели на азил се оставени на улиците

1 min read

БРИСЕЛ (АА)

Повеќе од 3.000 баратели на азил во Белгија биле принудени да преживеат во несигурни услови на улиците до крајот на април, се вели во извештајот, пренесува Анадолу.

Извештајот, кој заеднички го спроведоа BELRefugees, Caritas Internationalis, WAX, Humanitarian HUB, Doctors of the World, Doctors Without Borders и Vluchtelingenwerk Vlaanderen, ја истакна „кризата за прием“ во земјата.

Бројките покажаа дека 3.171 барател на азил што сè уште чекаат третман од Федасил, агенција одговорна за управување со центрите за бегалци, биле принудени да преживеат во несигурни услови на улиците.

Во извештајот, исто така, се вели дека има зголемен број психотични нарушувања, посттрауматски стрес и депресија, како и потенцијални епидемиски болести кај овие луѓе.

Бројот на баратели на азил на кои им се обезбедуваат услуги за ментално здравје од страна на белгискиот огранок на организацијата „Лекари без граници“ се зголеми од 5 отсто на 84 отсто помеѓу март 2022 и март 2023 година.

Во земјата има долготрајна криза за прием поради недостиг на засолништа за барателите на азил.

Белгиската Влада е обвинета дека молчи за оваа криза.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(ВИДЕО) Моќна криминална група од Западен Балкан разбиена во меѓународна акција, уапсени 37 лица

Следно

Вооружен напад во Јапонија: Убиени двајца цивили и двајца полицајци

Latest from Blog