Бајден изрази сочувство до семејствата на загинатите во хеликоптерската несреќа во Украина

1 min read

Американскиот претседател Џозеф Бајден изрази сочувство до семејствата на жртвите од хеликоптерската несреќа во Украина и додаде дека САД ќе му оддадат почит на загинатиот министер за внатрешни работи Денис Монастирски, кој, како што рече, „континуирано бил посветен на зачувување на демократијата во Украина“.

„Ќе го почитуваме тоа наследство преку напорите да ги зајакнеме украинските институции, како и со нашето партнерство со народот на Украина за заедно да го одржуваме пламенот на слободата“, рече Бајден.

Најмалку 14 лица, меѓу кои и едно дете, загинаа вчера кога хеликоптер се урна во близина на градинка во киевското предградие Бровари. Во хеликоптерската несреќа загинаа и првиот заменик-министер за внатрешни работи Евхен Јенин и државниот секретар на Министерството Јуриј Лубкович.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ЗНМ побара од Град Скопје да се унапреди транспарентноста и комуникацијата со новинарите

Следно

Мицкоски: Полукриминални групи под контрола на СДСМ и ДУИ вршат притисоци врз пратеници, нема да им успее и ќе зажалат за тоа

Latest from Blog