Бајден го нарече кинескиот претседател диктатор

1 min read

Причината зошто Си Ѓинпинг толку се вознемири кога го соборив балонот со два вагона шпионска опрема е затоа што не знаеше дека е таму, рече Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден вчера го нарече кинескиот претседател Си Ѓинпинг диктатор, велејќи дека Си бил многу засрамен кога неодамна беше соборен кинески шпионски балон што леташе над САД.

Бајден го изјави ова на собирање средства во Калифорнија, еден ден откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен се сретна со Си во Пекинг, со цел да се намалат тензиите и ривалството меѓу двете земји.

„Причината зошто Си Ѓинпинг толку се вознемири кога го соборив балонот со два вагона шпионска опрема е затоа што не знаеше дека е таму. Голема штета е за диктаторите. Кога не знаат што се случило. Не требаше да оди таму каде што беше. Го смени курсот“,

рече Бајден.

Имено, балонот на почетокот на февруари една недела леташе над САД и Канада, а беше соборен по наредба на Бајден над Атлантскиот Океан. Тој инцидент, кој предизвика Блинкен да ја одложи првично планираната посета на Пекинг, како и размена на посети меѓу американските и тајванските официјални лица, ги зајакна тензиите меѓу САД и Кина.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Златко Далиќ го напушта селекторското место во Хрватска?

Следно

Северна Кореја: Посетата на Блинкен на Кина е срамно просјачко патување на провокатор

Latest from Blog