Азербејџанецот кој инспирира милиони за помош на жртвите од земјотресот во Туркије се сретна со претседателот Ердоган

2 mins read

АНКАРА (АА) 

Сарвар Баширли, 33-годишниот Азербејџанец чија фотографија како со стар автомобил се обидува да стигне до Туркије и да понуди помош, инспирираше милиони да им помогнат на жртвите од земјотресот во Туркије, за Анадолу изјави дека му било чест што допатувал во земјата и што се запознал со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Баширли замина во турската источна област Адијаман по двата земјотреси кои го потресоа регионот на почетокот на минатиот месец, лично доброволно да им помогне на жртвите меѓу остатоците од урнатите згради. Фотографија на која вози стар автомобил натоварен со помош за луѓето погодени од земјотресот во Туркије, со турско знаме на врвот, стана вирална, дојде во источната турска област Адијаман да волонтира.

„Многу беше тешко да ги изразам моите чувства кога се сретнав со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган“, изјави Баширли за Анадолу, додавајќи дека се сретнал со турскиот претседател кога тој ги прегледувал куќите со контејнери во кои привремено престојувале преживеаните од земјотресот.

„Бев многу емоционален во тој момент. Бев многу возбуден. Едвај зборував. Ова е голема чест и гордост за мене како човек од Карабах да одам во Туркије и да се ракувам со турскиот претседател“, рече тој.

Уште од силните земјотреси кои се случија минатиот месец, социјалните мрежи во Туркије изобилуваат со повици за помош и пораки за солидарност за милиони погодени луѓе во јужните делови на земјата.

Сепак, една посебна фотографија привлече внимание како ниту една друга, станувајќи симбол на меѓународната солидарност која беше изразена по катастрофата, која однесе повеќе од 45.000 животи во 11 турски области – Адана, Адијаман, Дијарбакир, Елазиг, Хатај, Газиантеп, Кахраманмараш, Килис, Малатија, Османије и Шанлиурфа.

Баширли возеше модел на автомобил произведен во 1981 година, тој е внатрешно раселено лице од Карабах, регионот на Азербејџан кој беше под нелегална ерменска окупација речиси три децении, и ненамерно инспирира цела легија волонтери да направат нешто за погодените од земјотресот.

Фотографијата стана вирална на социјалните мрежи, привлекувајќи милиони лајкови и пофални пораки.

Баширли рече дека дошол во Туркије со поддршка на Хусеин Бујукфират, шеф на Турско-азербејџанското здружение на бизнисмени и индустријалци (ТУИБ), изразувајќи ја својата благодарност до здружението за организирањето на патувањето во регионот погоден од земјотресот.

„Ги донесов и моите двајца братучеди со мене и сите заедно направивме сè што можевме. Дадовме сè од себе во Туркије за да го поддржиме народот на некој начин“, рече тој.

„Помогнавме со поставување шатори и во испораката и дистрибуцијата на облека, храна, греалки и печки во селата“.

Баширли истакна дека волонтерите на ТУИБ во регионот, тој и неговите братучеди дистрибуирале помош од Азербејџан.

„Ги обезбедувавме луѓето во селата кои живеат во шатори со сè што им треба. Помошта доаѓаше со камиони до дистрибутивните пунктови и помогнавме да биде дистрибуирана до жртвите од земјотресот“, рече тој.

Повеќе од 13 милиони луѓе во Туркије се погодени од земјотресите, како и многу други во северозападна Сирија.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Домаќинките засукаа ракави и се фатија за сукалото, продавниците за бела техника „бомбардираат“ со реклами за поевтини апарати за леб

Следно

Германија: Минатата година забележан сериозен раст во нападите врз мигрантските домови

Latest from Blog