Авганистан: Во поплавите загинаа 13 лица

1 min read

КАБУЛ (АА) – Најмалку 13 лица загинаа, а осум се повредени во поплавите што зафатија неколку региони во Авганистан по обилните врнежи, пренесува Анадолу.

Шафиула Рахими, портпарол на Министерството за природни катастрофи на привремената талибанска влада, рече дека поплавите и излевањата најмногу ги погодиле провинциите Лагман, Пактија, Дејкунди, Хост, Нангерхар, Мејдан Вардак, Кандахар, Баглан и Гор.

Тој потврди дека загинале 13 лица, а осум се повредени. Според него, патиштата и водните канали се уништени во некои региони.

Неможноста да се развие инфраструктура низ целата земја поради повеќегодишниот конфликт во Авганистан го зголемува влијанието на природните катастрофи и може да предизвика сериозни загуби на животи.

Во Авганистан, кој ја преживеа најтешката зима во последните години, животот го загубија речиси 180 луѓе.

Покрај тоа, како што се приближуваат летните месеци, топењето на снегот на високите планини на север и во внатрешноста се комбинира со врнежи, предизвикувајќи поплави и поројни поплави.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Туркије во првите четири месеци од 2023 година ја посетија над 11 милиони туристи

Следно

АНИМАТОРКАТА ТОНКИЦА МИТРОВСКА ЈА ДОБИ НАГРАДАТА ЗЛАТЕН ОБЈЕКТИВ ЗА 2023 ОД КИНОТЕКАТА

Latest from Blog