Решенија за работа добија 38 работници во „Паркови и зеленило“

Директорот на ЈП „Паркови и Зеленило“, Зухејр Реџепи денеска додели Решенија за вработување на неопределено време на вкупно 38 лица. – Именуваните кои долги години привремено работеле во претпријатието, докажале дека се

Дојави за поставени бомби денеска добиле Уставниот суд и скопскиот аеродром, МВР провери и утврди дека се лажни

Проверките на антитерористичките единици на МВР покажале дека се работи за лажни пријави Уставниот суд и Меѓународниот аеродром „Скопје“ денеска на своите електронски адреси добиле пораки со заканувачка содржина за поставена бомба

Парете се со ниски луѓе за да ја спасиме климата

Авторката Мара Алтман, преку Њујорк Тајмс ни порачува дека „парејќи се со ниски луѓе, потенцијално ја спасуваме планетата така што ги намалуваме потребите на следните генерации“. „Снижувањето на висината на човештвото е

Комисија за култура на ВМРО-ДПМНЕ: Зошто државата дозволи во последниве пет години фотографскиот фонд на Браќата Манаки да стане загрозено културно наследство?

Единствената назнака на сајтот на Британската библиотека (согласно останатите дигитализирани проекти), ќе биде информацијата дека оригиналните материјали се чуваат во Државниот Архив во Скопје, поточно во Одделението на Државниот Архив во Битола,

Лажна дојава за бомба во Уставниот суд и скопскиот аеродром

Министерството за внатрешни работи информира дека лажни се пријавите за наводно поставена експлозивна направа во Уставниот суд и аеродромот во Скопје. -МВР ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во

Белгија прогласи епидемија на грип, најмногу погодени децата и младите

Белгискиот институт за јавно здравје (Sciensano) денеска прогласи епидемија на грип во таа држава – погодени се сите возрасни групи, но најмногу децата и младите. Високиот совет за здравство препорача вакцинација против

Хрватската полиција за трагедијата што го потресе Загреб: На убиецот на бебето му била укината забраната за пристап

Во средата вечерта 43-годишниот Горан Кнежевиќ, во загрепска Пешченица, убил дете и тешко ја повредил мајката, неговата поранешна сопруга, пред да се упати кон автопатот каде што се самоубил Загрепската полиција одржа

Нови детали и фотографии од несреќата во Велес, железничкото возило кочело околу 500 метри

Повредени се 10 патници во сообраќајна несреќа што се случила денеска напладне откако возило моторна дрезина на ЈП МЖ Инфраструктура удрило во патничко комбе со 12 лица на патниот премин Порцеланка во