Author

e-post - page 2

e-post has 10432 articles published.

Почина уште еден од патниците, билансот сега е 15 загинати

во категоријата Македонија

„На Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување – КАРИЛ во Скопје, утринава во 5 часот, почина уште еден од патниците кои настрадаа во сообраќајната незгода кај селото Ласкарци. Станува збор за петнаесетиот загинат, маж на возраст од 39 години во оваа голема несреќа.

Патникот при несреќата се здобил со тешки повреди на градниот кош и белите дробови и веднаш пренесен во Болницата „8-ми Септември“. Но, поради сериозноста на повредите уште ноќта бил префрлен КАРИЛ.

Врз повредениот биле извршени две операции истата вечер откако бил донесен на Клиника за анестезија, реанимација и интензивно лекување поради големо крварење од белите дробови. За жал поради сериозноста на повредите, утринава починал“, информираат од Министерството за здравство.

Со тоа бројката на починати лица сега се искачи на 15 лица.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ТВ21 АНКЕТА

Loading ... Loading …

Извор: https://tv21.tv/

Мораес се враќа против тимот кого го уништи и за кого ќе игра следната сезона

во категоријата Спорт

Доста интересно е што бразилскиот пикер се враќа токму против Веспрем. На првата средба одиграна на гостински терен, Рожерио Мораес беше еден од клучните ракометари за триумфот на македонскиот првак. Иако се повреди, на крајот одлучи на својата одговорност да се врати на теренот, се покажа како полн погодок, Вардар си замина со целиот плен.

Мораес денеска ќе игра против тимот за кого потпиша договор, тој од следната сезона ќе го носи дресот на унгарскиот вицепрвак по три години минато во Скопје.

Бразилецот и Вуко Борозан беа најефикасни против Веспрем на гостински терен, но дали ќе играат, останува да одлучи стратегот на „црвено-црните”, Роберто Гарсија Парондо.

Извор: https://sportmedia.mk/

Џеди Осман: Роден сум во Македонија, играм за Турција, и двете земји ја заслужуваат мојата љубов

во категоријата Спорт

Џеди Осман на синоќешниот дуел меѓу тимот на САД и тимот на Светот настапи со специјално дизајнирани патики, во боите на македонското и турското знаме. Кошаркарот кој е роден во Охрид, не сакаше да ги подели двете замји, бидејќи имаат специјално место во неговото срце. 

„Роден сум во Македонија, настапувам за репрезентацијата на Турција, па токму затоа сакав да ги ставам девете знамиња. Одлучив да ги претставам двете земји, бидејќи ме поддржуваат без разлика на сè“, рече Осман.

 

Извор: https://sportmedia.mk/

СДСМ: Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ е најобична „фарса“, Мицкоски веќе го одбра кандидатот

во категоријата Македонија

Владеачката СДСМ смета дека денешната Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ во Струга е најобична фарса, и дека лидерот на партијата Христијан Мицкоски веќе го одбрал кандидатот, а денеска ќе се случи само официјализација.

„Антизападниот Христијан Мицкоски сам го одбира неговиот кандидат или кандидатка. Денеска е само официјализацијата.

Тоа го потврдуваат и информациите објавени во дел од медиумите блиски до опозицијата, според кои, на конвенцијата е преполовен бројот на делегати кои се ибрани лично од Мицкоски.

Останува јавноста да види дали некој од кандидатите јавно ќе се огради од деструктивните, анти НАТО и анти ЕУ активности и политики на Никола Груевски и Ѓорѓе Иванов.

Во најмала рака, граѓаните очекуваат оградување од ставовите и осуда на говорот на омраза и поделбата на граѓаните“, се вели во соопштението на СДСМ.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ТВ21 АНКЕТА

Loading ... Loading …

Извор: https://tv21.tv/

ВМРО-ДПМНЕ: Ова уништување на државата со оваа власт мора да запре

во категоријата Македонија

„Овие денови гледаме дека човекот Заев штом ќе зине, лаже“, вели ВМРО-ДПМНЕ во соопштение до јавноста испратено утринава, во кое се додава уште:

„Пред две години лажгото Заев прашуваше “Зарем ние ќе и кажеме на Америка дека згрешила што не признала под уставното име”. Пред година дена лажгото Заев ветуваше дека нема да дозволи Македонија да биде обесчестена и да се менува натписот на влезот во владата.

Заев ги извести САД дека згрешиле што не признале под уставното име. Заев ја обесчести Македонија симнувајќи го написот на влезот во Владата. Се менуваат таблите на граничните премини и целосно се брише институционалниот идентитет.

Имињата ги менуваат и Народната банка и министерствата. Заев ги продаде највисоките национални интереси.

Во државата владее целосен хаос. Се вработуваат само деца, брачни партнери и роднини на послушниците на Заев. Непотизмот и корупцијата го достигнуваат максимумот. Парите на граѓаните се ограбуваат безмилосно преку сомнителни набавки и тендери. Власта се луксузира, а народот осиромашува.

Граѓаните и државата ја плаќаат цената на лагите на Зоран Заев. Ова уништување на државата мора да запре, а првиот чекор се претстојните претседателски избори.
ВМРО-ДПМНЕ денес на Конвенција под слоганот „За честита Македонија” во Струга го избира партискиот кандидат за претседател на претстојните претседателски избори во Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ преку транспарентен и демократски процес внатре во партијата, овозможува да биде избран кандидатот кој ќе го претставува мнозинското мислење граѓаните и ќе работи во согласност на Уставот и законите и во полза на сите граѓани на Македонија.

Република Македонија мора да застане на здрави нозе. Со СДСМ државата секојдневно тоне, имаме уназадување во секој сегмент од општеството. Токму затоа ВМРО-ДПМНЕ на Конвенцијата поаѓа од тоа дека треба да се избере кандидатот кој ќе ги штити интересите на Република Македонија. Нашата заедничка цел е Република Македонија.

Затоа потребно е лидерство кое ќе гарантира сигурност, заштита на државните и национални интереси, ќе гарантира правна држава и почитување на Уставот и законот и ќе обезбеди напредна, силна и честита Македонија.

Република Македонија повеќе не смее да тоне, затоа со победата на претседателските избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе го најави почетокот на крајот на оваа власт. Македонија и граѓаните ќе победат!“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ТВ21 АНКЕТА

Loading ... Loading …

Извор: https://tv21.tv/

Сите трансфери само во „Спортмедиа”: Агим, Фелипе, тандемот „Б-Б”…

во категоријата Спорт

Во пресрет на стартот на пролетниот дел, кој започнува утре со мечевите од 19. коло, „Спортмедиа” ви ги прикажува сите трансфери во нашата Прва лига. Во повеќе наврати сме истакнувале кој каде дошол или заминал, сме пишувале за „бомбите” од кои три-четири се вистински и тоа Агим Ибраими во Шкендија, Хуан Фелипе во Вардар како и тандемот „Б-Б” во Работнички, сега е време само да се документираат имињата.

Реално Шкендија, Работнички, А. Пандев, Ренова, Македонија ЃП сега се посилни од пролетниот дел. Вардар, Шкупи, Беласица се веројатно на исто рамниште. Точно е дека Фелипе и Аврамовски дојдоа, но заминаа голем број играчи како Барсегјан на пример. Додека послаби од минатата полусезона се Силекс и Победа.

Сепак едно се имињата и засилувањата на хартија, а сосема нешто друго на терен. Уште утре, во првото коло ќе видиме кој се и како, и колку, се засилил…

Да, да не заборавиме дека оваа зима немаше класични трансфери од типот јас тебе 150.000 евра а ти мене играч, како што беше некогаш кога Шкендија го купи Радески од Металург а Вардар пак Велковски од Работнички. Сега се потпишуваа само играчи со слободни документи.

И сосема за крај да напоменеме дека по завршувањето на официјалниот дел од преодниот рок, клубовите во последен момент се засилија со нови имиња. Вардар го промовираше Фелипе, Работнички го купи Манојан, а Беласица пак се пофали со Савиќ и Матеус.

ШКЕНДИЈА – Тетово:
ДОЈДОА: Агим Ибраими (Домжале – Словенија), Зени Хусмани (Гиресунспор – Турција), Благоја Тодоровски (Работнички), Јакуп Бериша (Вардар), Берат Беќири (?).
ЗАМИНАА: Ремзифаик Селмани (Лапи – Косово), Мевљан Адили (Жалгирис – Литванија), Шчиприм Таипи (Скендербег – Албанија), Шпенд Асани (Гњилане – Косово), Арлинд Алити (ФК Струга Трим Лум), Донат Алиу (Тиквеш), Башким Љама (Гостивар), Илаз Чилафи (Гостивар), Ерсин Фетаи (Ренова), Саладин Мустафи (Шкупи).

ВАРДАР – Скопје:
ДОЈДОА: Хуан Фелипе (Каират – Казахстан), Даниел Аврамовски (Олимпија – Словенија), Леовигалдо Жуниор Реис Родригез (Македонија ЃП), Бојан Колевски (Борец).
ЗАМИНАА:Јакуп Бериша (Шкендија), Тигран Барсегјан (Каисар – Казахстан), Максим Максимов, Александар Кировски, Виктор Нилдо Јуфо (Семен – Индонезија), Николас Херанц, Бесар Исени (Шкупи), Филип Антовски (Динамо Загреб – Хрватска), Тодор Тодороски (Осијек – Хрватска), Дејан Маркоски (Тетекс), Алекс Талески (Плзен – Чешка).

А. ПАНДЕВ – Струмица:
ДОЈДОА: Кристијан Стојкоски (Шкупи), Стојан Велинов (Трепча – Косово), Александар Мишов (Тиквеш), Филип Трајановски (Гаис – Шведска).
ЗАМИНАА: Стојан Стојчевски (Работнички), Стефан Ковачевиќ (Осогово).

РАБОТНИЧКИ – Скопје:
ДОЈДОА: Баже Илијоски (Шкупи), Давид Манојан (Сандечја – Полска), Стојан Стојчевски (Работнички), Дејан Блажевски (Тирана – Албанија), Николај Дулгеров (Царско Село – Бугарија), Жуниор Кабрал (Флориана – Малта), Емил Вијачки (Локо Софија – Бугарија), Милован Петровиќ (?), Горан Силјановски (Фљамуртари – Албанија), Бојан Ѓоргиевски (Камза – Албанија),
ЗАМИНАА: Благоја Тодоровски (Шкендија), Остоја Стјепановиќ (Македонија ЃП), Деан Митрев (?), Душан Стевиќ (Рад – Србија)), Филип Петковски (Тетекс), Леон Најдовски (Тетекс), Марио Станковски (Тиквеш), Жоел Бопесу (Рига – Летонија), Игор Недељковиќ (?), Оливер Стојменовски (?), Берг Хоџин (Тетекс).

ШКУПИ – Скопје:
ДОЈДОА:Саладин Мустафи (Шкендија), Бесар Исени (Вардар), Енес Азизи (?), Фати Исмаили (Гостивар), Филип Ристовски (Силекс), Махарава Тандина (Добој – Бих), Берат Устабаши (Бандирмаспор – Турција), Ергин Абдул (Келн – Германија),
ЗАМИНАА: Кристијан Стојкоски (А. Пандев),Баже Илијоски (Работнички), Суад Зендели (пензија), Благоја Љамчевски (Пелистер), Тони Типуриќ (?), Абдулхади Јахја (Струга Трим Лум), Бесир Рамадани (Генч Калемлер – позајмица), Мусли Лика (Кораби – позајмица), Јусуф Алиу (Влазерими – позајмица), Алтин Сефо (Влазерими – позајмица), Абдулкадир Занго (Витез – Бих позајмица), Емануел Онуебучи (Витез – БиХ – позајмица).

МАКЕДОНИЈА ЃП – Скопје:
ДОЈДОА: Остоја Стјепановиќ (Работнички), Андре Лукас Матоз Пеналва (Бразил), Пауло Едуардо Карваљо (Бразил), Изалдо Браз да Силва Жуниор (Бразил), Бенјамин Демир (?), Михајло Јакимовски (Фрам – Исланд).
ЗАМИНАА: Леовигалдо Жуниор Реис Родригез (Вардар), Дамасчено Џеферсон (?), Луис Фелипе Сантос де Соуза (?), Бојан Миовски (Ренова), Филип Колеќески (?).

РЕНОВА – Тетово:
ДОЈДОА: Нехар Садики (?), Бојан Миовски (Македонија ЃП), Бурхан Мустафов (Победа), Емануел Мбела (Силекс), Ерсин Фетаи (Шкендија), Мухамед Усеини (Фљамуртари – Албанија), Урош Ѓуриќ (Динамо Врање – Србија), Ермедин Адем (Шкупи), Вулнет Исљами (Кораби).
ЗАМИНАА: Миран Максути (Лапи – Косово), Александар Ристевски (Победа), Платин Имери (?), Фатјон Јусуфи (?), Фернандо да Силва (Бразил), Илбер Беќири (Влазерими).

СИЛЕКС – Кратово:
ДОЈДОА: Чарлс Кофи Аколатсе (Франџција), Петар Икиќ (Сингелиќ – Србија), Стефан Истатов (Феризај – Косово), Андреа Ефремов (?), Виктор Серафимовски (Беласица), Денис Ристов (Раднички Пирот -Србија), Адриан Чаволи (Тиквеш), Иво Јанакиевски (Тетекс), Марко Рајковиќ (Слобода Ужице – Србија).
ЗАМИНАА: Спасоје Стефановиќ (?), Димитар Иванов (Кожуф), Дарио Десниќ (Тетекс), Петар Љамчевски (Пелистер), Благојче Иванов (?), Дејан Велевски (Пелистер), Филип Ристовски (Шкупи), Александар Пановски (Кит Го), Емануел Мбела (Ренова), Луис Есенгуе Парфаит (?).

ПОБЕДА – Прилеп:
ДОЈДОА: Бујамин Асани (Феризај – Косово), Александар Ристевски (Ренова).
ЗАМИНАА: Ристе Маркоски (Пелистер), Бурхан Мустафов (Ренова), Сашо Шопоски (Пелистер), Христијан Драгарски (Струга Трим Лум), Кириан Нвабуезе (Дрита – Косово), Ванче Манчевски (?), Виктор Велковски (Аигиниакос – Грција), Александар Исаевски (Дунав Русе – Бугарија).

БЕЛАСИЦА – Струмица:
ДОЈДОА: Раде Цицмиловиќ (тренер), Мартин Мирчески (Трепча – Косово), Душан Савиќ (Земун – Србија), Марио Маслаќ (?), Матеус Виеира да Силва (Бразил), Христијан Денковски (?).
ЗАМИНАА: Марјан Живковиќ (тренер), Томе Јанев (?), Виктор Серафимовски (Силекс), Филип Ивановски (?), Марјан Ташев (?), Горан Пашовски (Брегалница), Немања Петров (?), Ирфан Вусљанин (?).

Извор: https://sportmedia.mk/

Спречен терористички акт планиран од ИСИС, предупредување издадоа и од амбасадата на САД

во категоријата Македонија

Министерството за внатрешни работи информира дека по претходно разменети оперативни сознанија со партнерска земја, во врска со потенцијални планови и намери за извршување на терористички акт на територијата на Република Северна Македонија од страна на припадници на радикални структури поддржувачи на ИСИС, спроведе оперативно-тактички мерки со цел идентификација на можните организатори, логистичари и потенцијалните извршители на нападот. Со цел попречување на терористичкиот напад и остварување на превентивната функција, Министерството за внатрешни работи изготви план на мерки и активности, за што обезбеди соодветни наредби за нивно спроведување. По добиените наредби на неколку локации на територијата на државата извршени се претреси при што се одземени предмети и уреди кои се поврзани со можниот напад. ТВ21 контактираше со министерството за внатрешни работи и побаравме подетални информации. Од таму велат дека, тоа што е во соопштението, се засега целосните информации. Засега МВР не открива какви предмети биле пронајдени на локациите на кои бил извршен претрес и дали има приведени лица.

Се огласи и Американската амбасата. Од таму преко својата официјална интернет страница информираат дека постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС во Северна Македонија. ИСИС има намера да ги напаѓаа граѓаните, вклучувајќи ги и американските граѓани кои патуваат во странство. Терористите сè почесто користат помалку софистицирани методи. Во соопштението стои: Постои висок ризик на терористички напади инспирирани од екстремистички идеологии во Северна Македонија. Терористичките напади и другите безбедносни инциденти често се случуваат без никакво предупредување, а граѓаните на САД се охрабруваат да одржуваат високо ниво на будност. Екстремистите повеќе се стремат кон идентификување и напаѓање на меки цели, како што се трговски центри и пазари, аеродроми, хотели, клубови и ресторани, места за богослужба, училишта, паркови и јавни настани од висок профил.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ТВ21 АНКЕТА

Loading ... Loading …

Извор: https://tv21.tv/

Само претседателот Иванов не го промени името на веб страницата во Република Северна Македонија

во категоријата Македонија

Само претседателот на државата Ѓорге Иванов не го испочитува рокот за промена на името на дигитални записи, логoа, меморандуми, електронски комуникации, веб-страници согласно договорот од Преспа.

Рокот истекува вечерва на полноќ, а на веб страницата на претседателот се уште стои – претседател на Република Македонија.

Претседателот Иванов, не го ратификуваше указот од Преспа, а во Службен весник беше објавен со фуснота.

Освен веб-страниците, сите институции треба соодветно да ги изменат меморандумите, печатените материјали, папките и индикаторите во рок од 2 недели.

Освен веб-страниците, сите институции треба соодветно да ги изменат меморандумите, печатените материјали, папките и индикаторите во рок од 2 недели.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ТВ21 АНКЕТА

Loading ... Loading …

Извор: https://tv21.tv/

ВИДЕО: Екстремистичка група подготвувала терористички напад во Северна Македонија

во категоријата Македонија

Министерството за внатрешни работи вечерва испрати соопштение во кое информира дека во изминатиот период по дојава и соработка на парнетрска земја бил направени план на мерки и активности, за да обезбеди соодветни наредби за нивно спроведување.

По добиените наредби на неколку локации на територијата на државата биле извршени претреси при што биле одземени предмети и уреди кои се поврзани со можен напад.

„Министерството за внатрешни работи спроведе оперативно-тактички мерки со цел идентификација на можните организатори, логистичари и потенцијалните извршители на нападот. Со цел попречување на терористичкиот напад и остварување на превентивната функција, Министерството за внатрешни работи изготви план на мерки и активности, за што обезбеди соодветни наредби за нивно спроведување. По добиените наредби на неколку локации на територијата на државата извршени се претреси при што се одземени предмети и уреди кои се поврзани со можниот напад“, се вели во соопштението.

Засега МВР не открива какви предмети биле пронајдени на локациите накои бил извршен претрес и дали има приведени лица.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ТВ21 АНКЕТА

Loading ... Loading …

Извор: https://tv21.tv/

Конференција на тема „Дефинирање на уметот во 16. век кај Османлиите“

во категоријата Свет

СКОПЈЕ (АА) – Во рамки на проектот насловен „Заедничко османлиско наследство“ организиран од страна на Здуржението за едукација и идеи „Фетах Ефенди” од Скопје, со поддршка на Претседателството на Турците во странство и сродните заедници (YTB), се одржа конференција на тема „Сведоштво, компетентност и лидерство: Дефинирање на уметот во 16. век кај Османлиите од перспектива на Ебусуд Ефенди“, јавува Anadolu Agency (AA).

Конференцијата се одржа во кампусот на Меѓународниот Балкански Унверзитет (ИБУ) во Скопје, додека покрај доц. д-р Ибрахим Халул Учер, професор во Универзитетот Меденијет во Истанбул, кој учествуваше како говорник на конференција, присутни беа директорот на Турската Фондација Маариф во Македонија, Мустафа Дилиоглу, претседателот на Здружението „Фетах Ефенди”, Севба Абдула, претставници на институциите во земјата, како и студенти.

Претседателот на Здуржението „Фетах Ефенди”, Абдула, во изјава за медиумите истакна дека вечерва ја реализираат втората конференција од проектот „Заедничко османлиско наследство“ кое се организира во рамки на Балканската младинска школа.

Абдула информираше дека овој проект за кој станува збор, започна минатиот месец, а веќе продолжува со курсеви по османлиски јазик.

„Покрај тоа, определивме датум за студентите со цел да реализираат активности во насока на пишување написи. Проектот ‘Заедничко османлиско наследство’ продолжува со полно темпо. Ќе продолжи во текот на целата година со нашите вредни професори, екскурзии и други активности“, рече Абдула.

Од друга страна, доц. д-р Ибрахим Халил Учер нагласи дека за време на конференцијата се разговарало за тоа како Ебусууд Ефенди кој бил шејхулислам во османлискиот период, во 16. век го дефинирал изразот „умет“.

Учер рече дека Ебусууд Ефендија изразот умет го опишал со карактеристиките како „мудрост, чесност, храброст и правда“.

„Кога го прави тоа, на уметот му припишува многу посебна вредност. Тој уметот го поврзува со карактеристиката на сведошство, и вели дека припадноста во исламскиот умет треба да се дефинира со сведоштво за целото човештво“, додаде Учер.

Учер истакна дека 15. и 16. век, од аспект на светската историја, е период на „Pax Ottomana“, односно период на Османлиски мир.

„Во текот на овој период, Османлиите псотигнаа светско-историско искуство кое може да се земе како пример за останатото човештво“, нагласи Учер.


Извор: https://www.aa.com.tr/mk/

оди на почеток