Апсење на натпрееварот Ливерпул – Челзи

1 min read

Англиската полиција уапси навивачи кои извикувале навредливи скандирања. Неколку навивачи скандираа хомофобични скандирања на натпреварот помеѓу Ливерпул и Челзи во 21. коло од Премиер лигата (0:0).

Полицијата во Ливерпул потврди дека 23-годишен, 37-годишен и 49-годишен маж биле уапсени „под сомневање за хомофобични навреди што може да предизвикаат вознемиреност, страв или ментална болка кај други лица.

-Две апсења се случија надвор од стадионот на „Енфилд“ и едно внатре во спортската арена. Триесет и седумгодишникот е пуштен со кауција и се чека понатамошна истрага, додека 23-годишниот и 49-годишниот ќе бидат присутни на доброволно распит.

Знаеме и дека 16 лица беа изведени од стадионот од страна на стјуарди за различни прекршоци за време на натпревар од Премиер лигата, се вели во соопштението на полицијата.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Пандов: Сите македонски граѓани и патриоти на 4 февруари треба да бидат во Св. Спас на гробот на Гоце Делчев, да се поклониме на херојот кој се вгради во нашата борба за државност

Следно

„Шпигел“: Шолц одлучи да испрати тенкови „леопард 2“ во Украина

Latest from Blog