Апелите не помогнаа: Верниците запалија коледарски оган

1 min read

Загадениот воздух оваа година не ги спречи православните верници да ја продолжат традицијата на палење на коледарски оган.

Македонската православна црква (МПЦ), како и еко-активистите апелираа да не палат огнови поради големото аерозагадување, но тоа не помогна.

Верниците ја продолжија традицијата и со песни и греана ракија прославуваа низ цела држава.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Белорусија му суди на добитникот на Нобелова награда за мир – се соочува со 12 години затвор

Следно

И утрово се дише отровен воздух: Скопје повторно е меѓу најзагадените градови во светот

Latest from Blog